Н а 6 февруари основната тема в печатните медии е изказването на неформалния лидер на Бойко Борисов, направено в Чикаго, и ответната му реакция в българските политически среди.
"БСП и ДПС: Борисов е расист", акцентира в. "Труд".
ДПС и БСП обвиниха столичния кмет в етническа и верска нетърпимост, във възрастова ксенофобия и дори в расизъм.
Повод за възмущението им станаха думите на Борисов, казани в Чикаго, че "срещу ГЕРБ са изправени 1 млн. цигани, 800 хил. турци и 2,5 млн. пенсионери".
ДПС скочи вчера срещу Борисов заради изявлението му, че най-големият проблем на България е лошият човешки материал.
Според заместник-председателя на ДПС Лютви Местан това е проява на политически цинизъм.
ГЕРБ явно целят да оправдаят евентуално лош изборен резултат, който да не позволи на Бойко Борисов да управлява еднолично, смятат от ДПС.
Представители на БСП нарекоха думите на столичния кмет "расистки и фашизоидни".
Депутатите ни в Европейския парламент ще сезират Еврокомисията за расисткото поведение на Борисов, каза говорителката на БСП Корнелия Нинова.
"Недоумявам, не е редно да се говори така за народа!", реагира лидерът на ДСБ Иван Костов.
"Вадят думите ми от контекста. А той е да върнем 1,5 млн. българи в България и че демографската криза е факт. Не съм обидил никого. Ужасно е, че толкова сънародници са прокудени", е заявил за вестника Бойко Борисов.
В. "24 часа" събира мненията на още политици и им отделя цели две страници.
Волен Сидеров, лидер на "Атака", определя като цинично пренебрежителен начина, по който Борисов определя пенсионерите като втора категория хора.
Николай Младенов, евродепутат от ГЕРБ, съветва: "Не четете думите на Борисов, както дяволът чете Евангелието. Истинският проблем на България е, че тройната коалиция нищо не направи за подобряване на живота на най-бедните."
Цветелин Кънчев, лидер на движение Евророма: "Недоумяваме как може човек, който пртендира да е един от главните борци срещу престъпността, да нарушава по такъв циничен начин правните норми."
"След Чикаго няма назад!", коментира в. "Сега".
Отбелязва се, че Бойко Борисов сам си е виновен за ситуацията, защото преди няколко години бързо повярва, че си е себедостатъчен.
Сега е сам срещу всички. Има ли партия, с която Борисов би направил лесно коалиция след изборите? Няма. Има ли свестни хора, мозъчен тръст, който да подпомага ГЕРБ със свежи идеи? Няма. Има ли медии, които открито симпатизират на Борисов и неговата партия? Всички пишат, че той може да произведе само две неща - боклук и дупки.
Колкото повече наближават изборите, толкова повече "умните глави" се отвръщат от генерала.
В същото време в. "Труд" публикува материал озаглавен "МБМД: ГЕРБ изпреварва БСП с 9%".
Заради икономическата криза и общото състояние на несигурност обществото ни все повече се радикализира, а от това печели ГЕРБ.
Поне според данните от последното национално изследване на МБМД от края на януари. Ако изборите бяха днес в парламента щяха да влязат ГЕРБ (26,2%), БСП (16,9%), ДПС (7,4%) и "Атака" (6,9%).
Около 45% от анкетираните са котегорични, че ще участват на изборите през лятото.
За първи път съотношението сред хората, сигурни, че ще гласуват, е в полза на ГЕРБ.
Бойко Борисов печели доверието на 45,2% от запитаните, Георги Първанов - 42,4 на сто, Сергей Станишев - 24,1%.
За всеки пети българин лошото управление е най-големият проблем на страната. Преди него хората поставят единствено ниските доходи.
"ГЕРБ - с "Атака" или с БСП", под това заглавие проф. Михаил Константинов коментира пред в. "24 часа" изследването на МБМД.
Според неговите изчисления ГЕРБ ще спечели 108 депутатски кресла, БСП - 70, ДПС - 34 и "Атака" - 28.
БСП и ДПС имат 104 депутати, които очевидно не им стигат, за да съставят правителство.
ГЕРБ и "Атака" могат да го направят, но не е ясно дали ГЕРБ ще поиска това.
Остава голямата коалиция ГЕРБ плюс БСП с чудовищно мнозинство от 178 депутати. Такава комбинация се отрича и от двете партии, но в България всичко е възможно, смята професорът.
"Боя се, че при избори 2 в 1 ДПС може да спечели и двата вота", заявява за в. "24 часа" проф. Людмил Георгиев, член ЦС на ДПС.
Той подчертава: "Ние сме политическа сила, която никога не казва никога.
При всички положения коалиция с "Атака" по принцип е невъзможна. С фашистки организации не можем да се обединяваме.
Но диалозите и коментарите около евентуални коалиции могат да се провеждат едва след като видим изборните резултати.
Ако ДПС спечели парламентарните избори, какво правим? Не е толкова сигурно, че ГЕРБ или БСП ще спечелят, не си правете илюзии."
"Пътната агенция още плаща милиони на братските фирми", е водещо заглавие във в. "Сега".
Шумните скандали и съдебните разправии не са попречили на фирмите, свързани с бившия пътен шеф Веселин Георгиев, да усвоят десетки милиони за пътна поддръжка, строителство и ремонти.
"Биндер" и другите дружества на Георгиеви, които при шефския мандат на най-големия брат се уредиха с множество апетитни поръчки за над 120 млн. лева, губят само два договора за под 40 млн. лева.
Директорът на Националната агенция "Пътна инфраструктура" призна, че повечето поръчки са приключени и разплатени, а други са към финала си и нямало смисъл да бъдат развалени.
Новината за двата анулирани контракта дойде в навечерието на проверката от Брюксел, която трябва да оцени новия стил на работа в пътното ведомство.
"Арести надигат вълна от терор", е анализът в в. "24 часа".
Заповедите за арест на ключови фигури с престъпен бизнес събудиха мафията, която няколко години беше поддържана в състояние на изкуствена кома - бизнесът си функционираше чисто физиологически - паричните потоци се движат, но рефлексите към бунт, алчност за чужди територии са замразени.
Но мафията излиза от изкуствената кома и атентатите срещу силови лидери предстоят. За първи път те са косвено предизвикани от държавата.
Остава само прокуратурата и МВР да ни убедят, че са способни не само да арестуват, но и да печелят в съдебната зала.
"БНБ няма да отпуска още пари на банките", съобщава в. "Труд".
БНБ няма да намалява минималните задължителни резерви на банките през 2009 г.
Това обяви управителят на централната банка Иван Искров пред парламентарната бюджетна комисия.
През последните месеци БНБ отхлаби регулациите, в резултат на което над 3 млрд. лева бяха освободени на разположение на финансовите институции, обясни гуверньорът.
"Меглена Плугчиева: Парламентът да приеме бързо закона за конфликт на интереси", пише в. "Класа".
Вицепремиерът Меглена Плугчиева ще иска от парламента да ускори приемането на корекциите в закона за конфликт на интереси.
Плугчиева е на посещение в ЕК във връзка със спрените пари по три програми.
"ЕК счита този закон за важен и иска да го види действащ", обяви вицепремиерът. И обясни, че в противен случай комисията няма да даде положителни оценки за съответствие на оперативните програми с еврокритериите и те няма да тръгнат.
България очаква около 12 млрд. евро от тези програми до 2013 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!