Морската столица осъмна без градски транспорт, тъй като цялата улична мрежа беше осеяна със закъсали леки коли.
Екипи на "Гражданска защита" и на почистващата фирма "Инжстрой" се опитваха да помогнат най-вече на хората, спрени от обстановката по пътищата.
Мащабна авария на електропроводите в началото на града беше оставила голяма част от Варна без ток.
Пристанището във Варна беше затворено, а летище Варна престана да обслужва полети, тъй като скоростта на вятъра достигна 25 м/сек.
Кметът на града Кирил Йорданов увери, че ще направи всичко възможно да се организира доставката на хляб по магазините.
Пред БНР той оповести:
"Считано от 5,30 тази сутрин, на територията на община Варна взехме решение за обявяване на бедствено положение, като основен мотив за това решение беше силата на вятъра - 34 м/сек, равно на 120 км/ч., което препятстваше нормалното прочистване на основните артерии на града, след което концентрирахме нашите усилия в следните приоритети: обслужване на спешни медицински случаи, отстраняване на аварии, свързани с енергозахранването, и снабдяване на населението с хляб."
Като приоритетни бяха обявени обслужването на родилки, болни и малки деца, доставката на кръв, както и придвижването на служителите от "Електроразпределение".
Двуметрови преспи бяха затрупали входа на спешния център на Окръжна болница, където трябва да спират линейките.
От Община Варна призоваха гражданите да не излизат, ако не им се налага.
С решение на градската управа петъчният ден беше обявен за неучебен във всички училища във Варна, Провадия и Аврен.
Днес няма да учат и учениците в шабленските села Дуранкулак и Ваклино; всички училища и детски градини в община Кирково пък са затворени до 8 февруари.
30 пътници заседнаха с автобус на фирма "Биомет" по линията София-Варна. Екипи на "Гражданска защита" ги натовариха на свой автомобил в опит да ги извозят до училището в Девня, но и камионът им също закъса.
В Добричка област също беше обявено бедствено положение, предаде БНР.
Всички пътища бяха затворени, 44 села останаха без ток, 21 - без вода, а заради липсата на електрозахранване в 11 телефонни централи бяха изключени телефоните и мобилните връзки.
Автобус с 20 молдовски туристи заседна в Шабла, където обаче хотелът не работи и те нямаше къде да бъдат настанени.
"Пътно управление" ще поддържа пътя Добрич-Албена-Златни пясъци като единствена връзка за Варна и страната, а в града машините ще почистват подстъпите към болниците, "Бърза помощ", родилното отделение и гробищния парк.
В област Шумен днес ситуацията също беше бедствена, бяха затворени всички пътища, дори главния от Шумен за Нови пазар и Варна, като изключение прави само главният път до София.
Преспите в направление Рижки проход бяха с височина над 2 метра, а почистването беше спряно.
Без захранване с ток останаха и 43 села в Новопазарската и Хитринската община, а 20 помпени станции, останали без електричество, спряха да подават вода, допълва БНР.
Обявено е бедствено положение и в Ямболска област, а на първокласния път към Бургас в района на Калояново, три тира се преобърнаха от силния вятър и движението беше отклонено.
Движението по главния път Бургас-София беше блокирано в района на село Ветрен; в бургаската община Руен също обявиха бедствено положение.
Бургаското пристанище също беше затворено за движение и маневри на кораби.
Пътищата в цялата Разградска област бяха блокирани от преспи, достигащи на места почти два метра, а четири села в района останаха без ток заради прекъснат от вятъра 20-киловолтов далекопровод.
Единствените труднопроходими направления бяха към Русе и Попово, но от "Гражданска защита" не препоръчаха да се пътува и в тази посока.