"Колкото по-високо се издига Луната, толкова по-сантиментални стават песните. Планинарите подреждат вечерната трапеза със съдържанието на многобройни найлонови торбички.
Домати и краставици, кашкавал и салам, двулитрово шише с бира и петлитрова туба с вино носят на гърбовете си неуморните планинари по пътя към хижата на Седемте рилски езера. Жените режат салата, докато мъжете се грижат за това чашите да не остават празни.
Единият от мъжете запява балада. Песента "Мальовица" не възпява любовта към жена, а красотите на един от най-високите върхове на Рила планина.
Природата на страната, която скоро ще е част от голямото европейско семейство, е изпълнена с екзотични пейзажи. В горите на Рила планина скитат вълци и мечки, сред облаците кръжат орли, а по комините гордо се оглеждат щъркели.
Огромните поля на бившите ТКЗС-та са понастоящем необработваеми. Това дава на природата възможност да си ги възвърне и да ги засее с мак, рози и малинови храсти.
Шест дни продължава организираният поход из Рила планина, в която повече от 100 върхове са с надморска височина над 2000 метра - кътче рай за любителите на планинския туризъм.
Походите завършват винаги с посещение в Копривщица, едно от малкото още запазени населени места. Повечето бяха опожарени по време на борбата срещу потисника.
Пътят дотам води през природа с нереална красота. По шосетата се срещат повече каруци, отколкото коли.
Последната вечер туристите прекарват винаги заедно на верандата на хотела - красива дървена къща. Така са прекарвали вечерите си семействата в миналото.
Днес обаче областта е почти безлюдна. Хиляди са напуснали родните си места, за да търсят по-добри възможности за работа в големите български градове или в чужбина.
Двамата ръководители на планинарските походи обаче обичат родното си място. Толкова много хора са пожертвали живота си за освобождението на България, затова и ние искаме да направим нещо за страната ни, казват те.
Те искат да се борят за опазването на българските гори, езера и реки. Това е бъдещето ни, казват двамата планинари.
Те жадуват да покажат красотите на българската природа на чуждестранните туристи и искат да убедят сънародниците си, че е хубаво, когато орлите и мишеловците, мечките и вълците се завърнат в родните гори", заключава авторката Барбара Шефер, която неотдавна помести обширен пътепис от планините ни и във в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!