П ътешествие в някогашна Персия предлага на своите почитатели януарският брой на сп. "Нешънъл джиографик".
Родина на три персийски империи, териториите на днешен Иран били завладени от силите на исляма около средата на VII в. и прегърнали новата религия. Въпреки това първото нещо, което иранците искат светът да знае за тях, е: "Не сме араби" (и веднага след това: "Не сме терористи.").
Авторката Маргерит дел Джудиче превежда читателите през хилядолетията - от цар Кир Велики през поета Фердоуси до президента Ахмадинеджад, от пропагандираната толерантност към всички религии по време на Ахеменидите до днешните ядрени амбиции.
Саймън Норфолк е запечатал в снимки великолепието на миналото, а Ниюша Таваколиан - пластовете на съвремието.
Новият брой на списанието разказва и за полярните саги на Фритьоф Нансен и неговите последователи. През 1893 г. норвежкият полярен изследовател повел необичайна експедиция към Северния полюс. Авторитетите заклеймили идеята му като безумна - да остави своя кораб да замръзне сред ледовете, а теченията да го отведат до полюса и отвъд него.
Когато установил, че корабът "Фрам" се движи в грешната посока, Нансен си избрал един спътник и тръгнал към полюса с шейни. Не стигнали до него, но направили чудо и оцелели след повече от година сред ледената пустош. Всички се завърнали живи и здрави.
Повече от век по-късно двама съвременни приключенци повтарят пътуването на Нансен и се удивляват на решимостта на норвежеца.
И още: за президентската институция в САЩ и България и за миграцията на обикновените пчелояди, чийто полет много наподобява дъга.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!