С ъдът на Европейския съюз потвърди почти всички решения на Европейската комисия (ЕК) от 2004 г. срещу американската компания "Майкрософт".
Първоинстанционният съд на ЕС отхвърли жалбата на компанията на Бил Гейтс по всички съществени точки, като отмени само решението на ЕК да създаде съвет за мониторинг на прилагането на една от мерките.
През 2004 г. ЕК постанови, че "Майкрософт" използва доминиращата си позиция в областта на софтуера, за да унищожава по-малките си конкуренти.
Решението им може да принуди американския гигант да промени търговските си практики, носещи му големи печалби.
Становището на Комисията датира от преди повече от три години. На 24 март 2004 г. тогавашният комисар отговарящ за конкуренцията, Марио Монти, наложи на производителя на програмни продукти рекордната глоба от половин млрд. евро - най-високата, налагана от Брюксел на компания.
Комисията освен това атакува същността на търговската стратегия на "Майкрософт".
От една страна тя принуди компанията да преустанови "свързаните си продажби": "Майкрософт" продаваше автоматично своя продукт Media Player с експлоатационната си система Windows.
Позицията на комисията бе, че действайки по този начин, компанията изтиква от пазара всички свои конкуренти на програми, възпроизвеждащи аудио и видео.
От друга страна Марио Монти изиска от компанията да предостави по-добра техническа документация на конкурентите си.
Според еврокомисаря конкурентите на "Майкрософт" фактически не можели да създадат програмни продукти, които са съвместими с Windows версията на сървъри за работни групи.
Решението от 2004 г. е важно, тъй като 95% от частните лица, училища, университети, или пък предприятия и правителстватези машини работят благодарение на операционната система Windows, припомни неотдавна Джонатан Тод, говорител на Нели Крууз, която пое поста от Марио Монти през ноември 2004 г.
"Майкрософт" държи монопол на пазара на операционни системи за персонални компютри повече от 15 г., припомня БГНЕС.
Ако може да злоупотребява с този монопол, за да изтика конкурентите си от други пазари, от това ще пострада предлагането и честотата на обновлението, посочи Тод.
Според него историята доказала, че комисията е права: докато през 1998 г. "Майкрософт" държали 40% дял от пазара на експлоатационни системи за сървъри за работни групи, сега делът надхвърлял 80%.
От своя страна "Майкрософт" давали наляво и надясно пресконференции, за да доказва своята добросъвестност.
Решението от 17 септември е окончателно по фактическата си част, но правните въпроси могат да бъдат оспорвани пред Европейския съд, който е по-високата инстанция в съдебната система на ЕС.
Същевременно съдът в Люксембург постанови, че "Майкрософт" трябва да плати разходите по делото, включително и тези на някои от бизнес конкурентите си, които подкрепяха ЕК. Съюзниците на Майкрософт трябва сами да поемат разходите си.
"Ще проучим решението много внимателно и ако има допълнителни стъпки, които трябва да предприемем, ще се съобразим с тях", каза главният юрист на "Майкрософт" Брад СмитСмит.
За първи път заседанието на съда беше излъчвано на живо по телевизията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!