На 15 декември в Дома на киното е премиерата на два нови филма - "Навсякъде, но тук - очите на София" и "Изкуството и градът - пътуване до десетото биенале в Истанбул". И двата са независими и нискобюджетни продукции, които използват средствата на киното и видеото, за да разкажат за градовете чрез погледите на хората, които живеят в тях и през събитията, които се случват там.
"Навсякъде, но тук - очите на София" е филмов експеримент, в който се смесват документалния и игралния жанр, а форматът е между късометражен и пълнометражен.
Съвместната работа на Фабио Фереро, Никола Замбели и Галя Димитрова е една документална приказка, в която се говори за това как човек вижда и преживява познатото и непознатото.
За целта те канят за участие хора, които познават или такива, които срещат на улицата, за да разкажат за промените, мечтите, бъдещето и миналото.
Сред героите са охранител, таксиметров шофьор, продавачка на цветя, преподавател по изкуства, майка и дъщеря, чуждестранни туристи, влюбена двойка...
Камерата проследява десетимата участника в тяхното всекидневие и личен живот, създавайки въображаема 24-часова разходка из София. Филмът няма предварително написан сценарий, а по-скоро събира и подрежда истории на хора, които играят себе си. Споделяйки техните визии за града и живота в него те играят нещо повече от роля в една обща история между приказка и реалност.
"Изкуството и градът - пътуване до десетото биенале в Истанбул" е режисьорският дебют на Никола Замбели, който е сред авторите на първия филм. Неговият пътепис е заснет в петте дни на откриването на Биеналето за съвременни изкуства в Истанбул (iksv.org) през септември тази година.
Замбели прави опит да използва видео изкуството като средство за споделяне и смесване на гледни точки и да покаже реалността като "черна дъска за донаписване на нови интерпретации". Смятайки, че в дигиталната ера възможностите за произвеждане на нови смисли и значения е възможно повече от всякога той доказва, че всеки може да създаде своя история, докато донаписа друга, споделена от някой...
Режисьорският дебют на Камен Воденичаров (kamenvo.com) - "Колелото но живота", ще бъде представен за първи път на 19 декември в Дома на киното. Музиката е на Любомир Киров, бившия вокал на група "Те".
В сърцето на Балканите, близо до старопрестолния град на българските царе, Велико Търново, един малък манастир е запазил духът и тайните на хилядолетната си история.
Архимандрит Георги, съвременният игумен на манастира "Свето Преображение Господне", разказва за превратностите на съдбата, сполетели този царски манастир. Времето на византийските императори, на царете на България, турските султани, на размирните дни на еволюции и войни, разцвет и упадък, оживяват от архивите на манастира, множеството стенописи, рисунки от документи и черно-бели снимки.
Преображенският манастир е Светогорски манастир. Той е със специален статут, неподчинен на властта и съхранил своето свободолюбие, вяра, гордост и традиции, останали от 1000 години.
Колелото на живота, изписано на южната стена на църквата, от великия живописец Захари Зограф, ни замисля за времето, пространството и начина на живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!