Досега на науката са известни 17 древни реактори, разположени в Габон. Всичките те са били открити в района на урановите залежи Окло и Банхоме, намиращи се в югоизточен Габон. Девет от седемнадесетте реактора са били намерени в разработени уранови залежи.
Откритието било направено още през 1972 г. Френски химик, работещ в един от заводите за производство на ядрено гориво, обърнал внимание на необичайното съотношение на изотопите на уран 235 и 238. Обичайно те са 0,007202 с точност 0,00006, а в случая съотношението било 0,00717. Първоначално се смятало, че рудата е била замърсена с отработено ядрено гориво, но изменението в равнището на радиация показало, че тази хипотеза е грешна. След това се изяснило, че урановата руда с анормално високо съдържание на уран 235 била добита в Габон.
В началото феноменът останал неразгадан. Повдигали се дори такива теории, като замърсяване на рудата от горивото на извънземни кораби или заровени радиоактивни отпадъци на древна цивилизация. Изследванията обаче показали, че необичайната уранова руда е образувана в резултат на естествени процеси. Наличието на продукти на дълбок радиоактивен разпад доказват, че преди около 2 млрд. години, в района на урановото находище са протичали ядрени реакции.
Образуването на природния ядрен реактор станало възможно благодарение на това, че в тези времена на Земята е имало повече уран 235 отколкото сега. Времето на "работа" на габонските реактори е било около 1 млн. години. Според учените в наше време е невъзможно възникването на такива процеси, тъй като концентрацията на уран 235 в природата е много малка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!