В Зимбабве върви подготовката за празненствата по случай 85-ата годишнината на президента Робърт Мугабе. По всичко обаче личи, че те няма да бъдат така пищни, както досега, пише британският вестник "Таймс".
Празненствата ще струват около 300 хил. щатски долара - сума, която властите се надяват да съберат от дарения, както винаги досега през последните 22 г., през които Мугабе е на власт.
Тази година обаче донорите определено се "ослушват", а някои зимбабвийски бизнесмени и фермери дори имаха смелостта директно да откажат да внесат своята лепта.
В местния в-к "Хералд" хвалебствията по адрес на Мугабе по случай рождения му ден пък бяха "само" на пет страници, докато миналата година бяха на 16.
Бившият дисидент, превърнал се в диктатор след вземането на властта, е получил и значително по-малко поздравления от друг път.
Всичко това е напълно обяснимо - повечето административни служби, изпращали преди поздравления до президента, сега са под контрола на Движението за демократични промени на опозиционния лидер Морган Цвингирай, с когото Мугабе в крайна сметка бе принуден да подели властта през септември 2008 г.
Казано иначе, вятърът на промяната достигна и Зимбабве, като първият белег за това е, че страхът от вездесъщия доскоро Мугабе започва да се топи.
До същинската промяна обаче има дълъг път, тъй като под ръководството на Мугабе цветущата някога Родезия (както се казваше Зимбабве по време на апартейда) днес е една банкрутирала страна.
Инфлацията се измерва с милиони проценти годишно и понастоящем $ 1 струва 4 трилиона зимбабвийски долара. Наскоро централната банка на Зимбабве пусна в обръщение нова банкнота с номинал 100 млрд. зимбабвийски долара.
Близо 13-милионото население живее в крайна нищета, а наскоро страната бе ударена и от холерна епидемия.
На 11 февруари лидерът на опозицията в Зимбабве Морган Цвангирай положи клетва като премиер на правителството на националното единство. Два дни по-късно той сформирано и правителството в съответствие със споразумението за поделяне на властта, подписано през септември 2008 г.
Целта на този документ е да извади страната от политическата безизходица, в която изпадна след поражението на режима в общите избори през март 2008 г., довело до бързо рухване на икономиката на страната.
Според постигнатите договорености Мугабе запази за себе си контрола над армията, докато под разпореждането на Цвингирай попадна полицията.
Политическият възел в Зимбабве се разплете след многомесечни преговори, през което време авторитарният президент отказваше да признае поражението на своята партия Зимбабвийски африкански национален съюз на изборите през март 2008 г.
Под натиска на световната общност обаче Мугабе в крайна сметка бе принуден да седне на масата за преговори с предвожданата от Цвингирай опозиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!