С лед характерното за новогодишните празници преяждане, присъщо за половината планета, темата днес първият гастрономически университет. Той се намира в Северна Италия и си е поставил амбициозната цел да се бори с нездравословното хранене.
В университета се преподават дисциплини като качество на храните, история на вината, без, разбира се, да се пренебрегват науки - от зоология до търговия, както и философия.
Целта на висшето учебно заведение е да бъде преобърнат стереотипът в ресторантите, като се лансира т.нар. бавно хранене като антипод на заведенията за бързо хранене.
200 студенти, дошли от различни краища на света, се обучават в продължение на три години. Програмата има и магистърска степен, като струва 13 хил. евро на година.
За ректора Алберто Капати е важно да се отбележи, че университетът не подготвя нито главни готвачи, нито гастрономически критици, а експерти по хранителната верига в нейната цялост под мотото "качество".
Това е университет, който се занимава единствено с храната
Ева идва от Квебек, научила е за университета от интернет. Тя казва, че би се радвала да работи на различни места по света, да помага на хората, например като подобрят начина, по който отглеждат продуктите.
Жорж е имал два ресторанта в Париж, но нещо не му е достигало.
Той казва: "Научаваме например от къде идват продуктите, как са произведени."
Философията на университета е малко или много да спаси света, да бъде намерен начин да се произвежда не толкова масово, да се върнем към по-хуманно земеделие и да се разграничим от индустриализираното производство.
Хората у нас вече започват да се интересуват наистина от принципите на здравословното хранене, търсят информация и се опитват да прилагат здравословните съвети според джоба си.
Тези, които имат сериозно намерение здравословното хранене да им стане навик, намират време да посетят Vita Mores, хотел-център за здравословно хранене в курорта Св. Влас.
Макар да се намира на морето, центърът е отворен целогодишно. Той работи повече от една година, но интересът към него е голям и от страната, и от чужбина.
Тук за първи път в България се практикува уникална здравословна система за хранене. Разработена от екип специалисти под ръководството на Георги Гайдурков и Георги Славов, тя набляга на естествената храна от растителен произход и на автентичните български млечни продукти.
Системата е резултат от десетгодишни анализи и практика. Д-р Гайдурков е виден български специалист по нутрициология, науката за храненето, и ученик на Лидия Ковачева.
Той и останалите, работещи в центъра, изповядват идеята, че
самата храна трябва да бъде лекарство
Хора, които са посетили центъра и са преминали на системата за хранене, прилагана там, споделят, че имат сериозно подобрение на здравословното си състояние.
Пребиваването в хотел-центъра е съпроводено с лекции за природосъобразен начин на хранене, практически занимания и много физическа активност - йога упражнения, лечебен туризъм, водни процедури, масаж. И всичко това под квалифициран лекарски и диетологичен контрол.
Менюто предлага около 100 рецепти, разработени на основа на българската национална кухня. Акцентът е поставен на кълнове, ядки, пресни плодове и зеленчуци, произведени само в екологично чисти райони на България.
От млечните продукти в рецептурника за лечебно хранене присъстват основно българското козе мляко, биволско кисело мляко и сирена - заради техните уникални хранителни качества.
Този вид храна се препоръчва от специалистите в центъра не само за лечебни цели, а и за разтоварване, за пречистване на организма и за повишаване на тонуса.
Храненето в центъра е строго индивидуално, защото според специалистите няма универсална рецепта за здравословно хранене. Всичко зависи от дадения организъм.
Полезно е, че разяснителните лекции и беседи помагат здравословният режим да бъде продължен и в ежедневието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!