Но преди да пристъпим към самите тестове, нека първо да кажем няколко думи за компанията Optiarc, която все още е сравнително нов участник на пазара на оптични устройства. И така:
Както се изразяваше един познат – Всичко ново е добре познатото старо, но в нова опаковка. Реално погледнато компанията Optiarc е съвсем нова компания създадена през първата половина на 2006 г. Нейната поява обаче е резултат на обединението на поделенията за разработка, производство и продажба на оптични устройства за съхранение на данни на две добре познати компании - Sony (55%) и NEC (45). По всичко личи, че водеща засега роля при разработката на новите устройства играе NEC – достатъчно е да се сравни популярния на пазара модел AD -7173, с добре познатата ни серия 45xx на NEC и всякакви съмнения ще бъдат разсеяни. Но това е съвсем в реда на нещата, като се вземе предвид, че през последните години Sony реално не произвежда свои собствени устройства, а ползва услугите на големите OEM производители.
По същество за AD-7203S
Още в наименованието на модела прави впечатление буквата “S”. Както сигурно мнозина са се досетили, че с нея е обозначен серийният интерфейс SATA на устройството. В таблицата по-долу са дадени по-важните официални спецификации на устройството.
Optiarc AD-7203S поддържа и технологията Buffer Underrun, както и фирмената технология за лазерно гравиране на дискове Label Flash, което е видно и от логото и на лицевата част.
[pagebreak]Близък поглед
И при този модел не може да не ни направи впечатление пълната идентичност на фронталния панел с познатите ни модели от NEC серия 45xx.
Органите за управление, които се намират на предния панел са : бутона Eject, отвора за аварийно изваждане на дискове и едноцветния индикатор на състоянието.
На задния панел се намират SATA конекторите за данни и захранване.
От стикера може да се види кога и къде е произведено конкретното устройство.
Устройството е изградено с добре познатия (както от модела NEC AD-7173, така и от устройства с други марки) чипсет NEC MC-10041.
Механиката също е добре позната и изпитана в практиката от предишния модел 7173 - тя не е претърпяла никакви съществени изменения.
Инсталирането на устройството не създава никакви проблеми. Процедурата под Windows е стандартната – ОС си открива сама устройството без да се изискват каквито и да е било драйвери. Трябва само да се инсталира специализиран софтуер от типа на Nero Burning Rom.
Ето нагледно какви формати и типове дискове поддържа устройството според помощната програма Info Tool от пакета Nero и програмата DVD Info:
Както се вижда от първата картинка устройството е RPC II, което означава, че може да му се смени фърмуера, така че то да стане “мултизонално” (RPC I). Добър ресурс за това е страницата на Liggy
[pagebreak]
Резултати от тестовете
Тестова система:
Intel Core 2 Quad Q6600
ASUS P5K-E
2x1GB TeamXtreme DDR2-800
320GB Hitachi/7200/16M/SATA-300
AMD Radeon HD 2900XT
750W Chieftec
LiteON LH-20A1
Windows XP+SP2
Nero 7.5.9.0
[pagebreak]
За да тестваме устройството подбрахме няколко различни носителя, за да видим как се справя със записа с тях и, по-точно, с качеството му. Разбира се, би било добре да се направят пълни тестове с всички видове носители, но краткото време не ни позволи това. От друга страна, това е и малко излишно, като се има предвид, че може и никога да не видите някои от носителите – спомнете си например, кога за последен път сте записвали например DVD-RAM диск? В крайна сметка решихме да тестваме възможностите на устройството с най-често срещаните медии, каквито са DVD-/+R, като за целта използвахме няколко различни диска, позиционирани в масовия ценови диапазон. Все пак направихме проверка и с малко по-скъпите медии на Verbatim (MCC 04). Умишлено избегнахме дисковете Tayo Yuden, защото са най-скъпи, по-трудно се намират и традиционно всички устройства дават най-добър резултат с тях. Не забравихме и двуслойните носители, защото въпреки че цената им все още е неприлично висока, те започнаха да се употребяват все по-често заради удвоения си капацитет и най-вече заради някои от най-новите заглавия игри, които не се побират на обикновена DVD-/+R медиа. Поради високата цена, за теста решихме да използваме пак носител от среден клас.
Проверихме и как се справя устройството с четенето на най-разпространените носители. За да се избегнат всякакви недоразумения, проверката се извършваше на друго, контролно оптично устройство LiteON LH-20A1
Технологията Label Flash
Устройството поддържа фирмената технология на NEC - LabelFlash. Технологията е алтернативна на LightScribe и позволява създаването на изображения върху специално покритие, което се нанася върху диска или работната му повърхност. И в двата случая се използва стандартната процедура по създаване на етикети със специалната за целта помощна програма на пакета Nero. За съжаление нямахме възможност да пробваме технологията, но се надяваме в близко бъдеще да го направим.
Следват малко цифри и графики, които нямат нужда от много коментар.
Резултати при четене
CD-ROM
CD-R
[pagebreak]
DVD-ROM
DVD+R
DVD+R-DL
Тук бяхме изненадани с двуслойния носител - устройството не пожела да го прочете, още повече, че на него е записвано, и на контролното устройство (LiteON LH-20A1) нямаше каквито и да е било проблеми. По всяка вероятност този проблем ще бъде отстранен с бъдеща версия на фърмуера
[pagebreak]
Качество на запис
DVD+R Daxon AZ3 (Benq, imation...)
Устройството се справя много добре с тази бюджетна медия, като изпреварва редица други продукти.
DVD-R (16x) MBI 01RG40 (Philips, imation, Maxell, TDK)
Също доста добър резултат. Да не ви притеснява по-слабия резултат от горния - с тази доста проблемна медиа (MBI 01RG40) постижението си е жив рекорд.
DVD+R (16x) MCC 04 (Verbatim)
Тук устройството също демонстрира чудесно качество, но все пак и тази медиа на Verbatim e малко по-скъпа от останалите. Лично ние ви я препоръчваме, независимо от малко по-високата цена, защото както се вижда от диаграмата, чудесно се разбира с Optiarc AD-7203.
DVD+R-DL RITEK S04 (imation. Memorex, Traxdata, Ridata, Philips, Bestmedia Platinum)
При теста с двуслойния носител показа повече от добър резултат в контекста на евтината медия. С по-скъпите и по-качествени дискове резултатът ще изглежда и по-добре, но все пак цента тук е определяща и в крайна сметка се вижда, че полученото качество с евтините медии е напълно достатъчно за всички цели.
В заключение
Като цяло Optiarc AD-7203 е едно доста солидно и бързо устройство. Работата му е много тиха и не се усещат никакви вибрации. Всичко това в съчетание с много-добрите резултати от тестовете, както и поддръжката на технологията LabelFlash го прави един много добър избор. Разбира се все още има неща, върху които инженерите на Optiarc има какво да подобрят (особено при двуслойните носители), но не се съмняваме , че със следващата версия на фърмуера, всички дребни проблеми ще са в миналото.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!