Г рузинският президент Михаил Саакашвили заяви, че е подписал план за прекратяване на огъня, предложен от пратеници на ЕС, предадоха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.
Саакашвили каза, че е подписал документа, предложен от френския външен министър Бернар Кушнер и финландския му колега Александър Стуб и те ще заминат по-късно днес за Москва, за да се опитат да убедят Русия също да приеме плана.
Първата реакция от Москва на президента Медведев обаче беше, че Русия не смята да обсъжда каквото и да е преди да приключи "миротворческата си мисия".
Кушнер и Стуб пристигнаха в Тбилиси късно снощи с посредническа мисия.
На среща с грузинския президент Михаил Саакашвили, Кушнер представи мирния план от три точки, подкрепян от ЕС: спазване на териториалната цялост на Грузия, незабавно прекратяване на враждебните действия и възстановяване на положението в района отпреди избухването на насилието в края на миналата седмица.
"Нашата задача е ясна. Трябва да се намерят средства за незабавно прекратяване на огъня, прието от двете страни", заяви след срещата Кушнер.
Саакашвили заяви от своя страна, че страната му се намира в "ситуация без прецедент в модерните времена". Той изразил мнението, че руснаците трябва да сложат край на конфликта.
След срещата Кушнер съобщи, цитиран от Ройтерс, че грузинският президент Михаил Саакашвили е приел до голяма степен всички направени предложения и че, според френския външен министър, президентът на Грузия е "решен да постигне мир".
Междувременно руският президент
Дмитрий Медведев заяви, че руската военна операция в Южна Осетия скоро ще приключи,
предаде Ройтерс. "Основната част от операцията, чиято цел е да принуди грузинските власти да възстановят мира в Южна Осетия, приключи", каза Медведев.
Цхинвали се намира под контрола на подсиления руски мироопазващ контингент, отбеляза той.
Русия е започнала да прехвърля хиляди войници с десетки танкове и самоходни ракетни установки "Ураган" към грузинския бунтовнически регион Южна Осетия, съобщава обаче кореспондент на Ройтерс от място.
Десетки танкове, повечето Т-72, се спускат към границата с Южна Осетия в района на град Бурон. Хиляди руски войници се придвижват от двете страни на планинските пътища, допълва кореспондентът.
Медведев заяви по-късно, че получава информация, че грузинците насила задържат на територията на Грузия руски граждани, подчертавайки, че това напълно противоречи на международното право.
Руският президент нарече неприемлива тази ситуация, предаде ИТАР-ТАСС. Не знам защо го правят, може би смятат, че могат да ги използват като жив щит, казал Медведев на среща с вътрешния министър Рашид Нургалиев.
Вицепрезидентът на САЩ
Дик Чейни заяви по-рано, че руските военни действия в Грузия "не трябва да останат без отговор",
съобщиха световните агенции. Чейни е разговарял по телефона вчера следобед с грузинския президент Михаил Саакашвили.
Вицепрезидентът изрази солидарността на САЩ с грузинския народ и демократично избраното му правителство в лицето на тази заплаха за суверенитета и териториалната цялост на Грузия, съобщи в Пекин говорителката на Чейни, Лий Ан Макбрайд, цитирана от Асошиейтед прес.
Чейни заявил на Саакашвили, че "руската агресия не трябва да остане без отговор и че нейното продължаване ще има сериозни последици за отношенията на Русия със САЩ, както и с международната общност", добавила говорителката.
Това изявление бележи ново втвърдяване на тона на Вашингтон спрямо Москва, отбелязва Франс прес.
По-рано агенциите съобщиха, че Джордж Буш е изразил пред руския премиер Владимир Путин сериозно безпокойство във връзка с "несъразмерния" отговор на Русия срещу Грузия в южноосетинския конфликт.
В интервю за Ен Би Си Спортс в последния ден от визитата си в Пекин за откриването на Олимпийските игри Буш казал, че в разговор с Путин в петък му казал: "Това насилие е неприемливо" и призовал всички войски да се върнат на позициите отпреди 6 август.
Бях много твърд с Владимир Путин, заявил Буш. "Изразих сериозното си безпокойство за несъразмерния отговор на Русия. Ние остро осъждаме бомбардировките извън Южна Осетия", добавил американският президент.
По думите на Буш южноосетинският конфликт хвърлил облак върху Олимпийските игри и техните идеали.
Русия нанесе въздушни удари по военна база и радарна станция край Тбилиси
рано тази сутрин, съобщиха Ройтерс и Франс прес, като се позовават на говорителя на грузинското МВР Шота Утиашвили.
Най-малко две бомби бяха пуснати, но доколкото знам няма жертви, заявил говорителят. И двете експлозии били чути в центъра на грузинската столица. Първата бомба била хвърлени по село Джори, на 10 км от Тбилиси, където е разположен батальон на грузинските специални части, уточнил говорителят.
Втората бомба улучила радарна станция в предградие на Тбилиси, на 5 км от центъра на града.
Говорителят съобщи, че на "масирана" бомбардировка от руската артилерия и авиация е бил подложен град Гори, които е близо до Южна Осетия. Подразделения на руските сухопътни войски се готвят да щурмуват града, посочил Утиашвили.
Руски медии съобщават, че Грузия продължава да обстрелва южноосетинската столица Цхинвали, въпреки декларациите за изтегляне на войските си оттам.
"През изминалата нощ на отделни участъци продължи активното противоборство, особено в южно направление. Един от миротворческите постове беше подложен на бомбардировка от грузинската авиация, но за щастие няма пострадали", заявил генерал-майор Марат Кулахметов.
Интерфакс и ИТАР-ТАСС съобщиха, че Русия е изпратила вчера групировка въздушно-десантни войски в зоната на грузинско-абхазкия конфликт.
Според помощник-командващия руските миротворци Александър Новицкий основната задача на групировката е "да изключи повторение на ситуацията с руските миротворци в Цхинвали, да попречи на военна агресия на Грузия на територията на Абхазия, да защитава гражданите на Русия и мирните жители, и да не допусне хуманитарна катастрофа".
Всичко това е обусловено от нарастването на провокациите и разполагането на тежко въоръжение в зоната за сигурност от страна на Грузия, подчертал Новицкий.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!