П равителството изслуша доклад от министъра на отбраната Николай Цонев и взе решение да подкрепи официално кандидатурата на Соломон Паси за генерален секретар на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), съобщи правителствената информационна служба.
Актът ще бъде оформен на подпис в рамките на утрешния ден, се отбелязва в съобщението.
Българското правителство официално предложи бившия министър на външните работи на България Соломон Паси да стане приемник на сегашния генерален секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер, съобщи веднага след решението на кабинета електронното издание на белгийския в. "Соар".
Преди дни, след като НДСВ го издигна за поста, Франс прес писа, че до момента Паси е единственият, заявил публично кандидатурата си.
Да, бих искал да стана следващия генерален секретар на НАТО,
посочил Паси, цитиран от агенцията.
"Не съм удовлетворен от отношенията между ЕС и НАТО. НАТО почти не се споменава в последните документи на ЕС по отбранителната стратегия и аз бих искал това да се промени. Ние определено се нуждаем от по-силен съюз между НАТО и ЕС", казал още Соломон Паси.
Първата реакция от Брюксел обаче е
недоумение от недискретността на българското правителство.
България, която представи официално днес кандидатурата на Соломон Паси за генерален секретар на НАТО, постави началото на състезанието по начин, който изненада редица дипломати на Атлантическия алианс, предаде АФП.
"Вярно е, че неформалната и конфиденциална процедура по излъчване на кандидати започна на 27 януари от посланиците на 26-те страни членки", съобщи пред АФП дипломатически източник.
Но "стъпката" на София, "която противоречи на традицията за дискретност на тази процедура е доста необичайна", посочи дипломатът.
"Това не съответства на традицията, която предполага най-напред да се сондират мненията на столиците", заяви друг дипломат.
Като възможни претенденти за нов генерален секретар на НАТО се сочат и външният министър на Полша Радослав Шикорски, датският премиер Андерс Фог Расмусен, канадците Питър Маккей (министър на отбраната) и Джон Манли (бивш външен министър) и бившият британски министър на отбраната Дес Браун.
Соломон Паси е роден на 22 декември 1956 г. в Пловдив. Син е на известния преподавател от Софийския университет "Св. Климент Охридски", професора по естетика Исак Паси.
През 1985 г. Соломон Паси става
доктор по математика.
Работил е в БАН и като асистент по математическа логика и компютърни науки във Факултета по математика и информатика на университета.
От 1989 г. е член на Независимо дружество "Екогласност", един от участниците в протестна демонстрация срещу политиката на комунистическия режим по време на световния екологичен форум в София.
Паси участва в работата на Кръглата маса (1990 г.) като представител на СДС, а по-късно бе избран за депутат във Великото Народно събрание.
През август 1990 г. като депутат, още по време на съществуването на Варшавския договор, Паси предложи България да се интегрира в структурите на НАТО. Речта му се базираше на изводите в доклад, прогнозиращ разпадането на СССР. Идеята му по онова време изглеждаше екзотична и неосъществима.
През 1991 г. Соломон Паси учреди Атлантически клуб в България - първи в страна, която не членува в НАТО.
В медиите доби голяма популярност качването на генералния секретар на алианса Манфред Вьорнер в трабанта на Паси при посещение в София. По-късно Паси вози с трабанта още двама генерални секретари на НАТО.
През 1996 г. Паси бе избран за вицепрезидент на международната Атлантическа асоциация.
През 2001 г. той участва в парламентарните избори и бе избран за депутат с листата на Национално движение "Симеон ІІ" (НДСВ).
В правителството на Симеон Сакскобуртготски бе министър на външните работи и подписа договорите за членството на България в ЕС и НАТО.
В момента е депутат, председател на парламентарната комисия по външна политика.
Беше женен за журналистката Бинка Пеева, основателка на частния вестник "Репортер 7". В момента е публична връзката му с министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!