Др ре е, че по правило денят не си личи по заранта. Добре ще е и ако същото важи като заменим "деня" с "века". Защото иначе, така както започна този век - с първата си година, би било страшно да се мисли как ще свърши.

Традиционно водещите медии по света обявяват своя класация за събитие на годината. За 2001 г. не беше трудно да се досетим кой е безспорният фаворит. Но отвъд факта, че топслучка за последната обиколка на Земята около Слънцето се оказа събитие с негативен характер, може би стои истината, която ще определя и бъдещите номинации. И може би и тя заслужава своята "награда" като водещ нов фундаментален фактор, създаващ процеси и насочващ съдби в близкото бъдеще.

Това, което ни показа Осама, заедно с другите знайни и незнайни виновници, е идването на нови правила на ползването на силата като фактор за постигане на цели. Без да се правят някакви пророчески аналогии, предишните два пъти, когато това се е случило, са били съответно Първата и Втората световни войни.

Първата, защото за пръв път се е ползвала сила с гигантски размах и на цялата планета едновременно. За пръв път се е ползвала новата идея за тотална война, която да разреши всички проблеми на човечеството и да бъде последната война. Да постави след това статуквото на такива основи, че да обезсмисли безкрайните локални сблъсъци за преодоляване на текущи цели.

Втората световна е малко по-близо като пример до днешните условия. Новият фактор, на който тя се опира, е всеобщото залагане на тежкоразрушителни технологии като средства за воюване. Това е новото правило, което, приложено от Хитлер, за доста кратко време срива цялата военна система, създадена след Първата война и насочена да гарантира мира. Фюрерът залага на много танкове, много авиация и изобщо на всякакви механизирани средства, а също и на пълната милитаризация на икономиката, с които смила превъзхождащите като численост френски и английски пехотни сили и завладява Европа.

Интересен факт от тази близка история е, че и в двата случая новото идва като пълно отрицание на текущото състояние, изградено на база на опита от последната предишна промяна. Цялата отбранителна система на Европа преди Хитлер е била създадена върху опита от Първата световна война. В момента цялата световна военна машина е създадена върху опита от Втората световна - безброй и най-модерни тежкоразрушителни оръжия, непрекъсната модернизация и тотално превъзходство по численост.

И ето че без това непременно да значи Трета световна, но Осама дойде и намери "цаката" и на тази система. Решението се казва "тотален тероризъм".

Новото правило, на което се основава този път промяната, е принципът, че е възможно да се ползват цивилните инфраструктури като оръжие. Философията, която убягна на униформените експерти е, че в света се развиват не само военните технологии, но и останалите. И че чрез тях се изгражда (особено в напредналите страни) една могъща инфраструктура, много по-могъща от военната, която по определен начин може да стане опасна.

Теоретично използването на невоенни средства за военни цели е доста стара тактика. Но сега за пръв път тя влиза в толкова пряка употреба. И това се дължи на много мащабното развитие и появата на тежкоопасни цивилни обекти. По-просто казано - едно е да мобилизираш всички коли в държавата, за да ги ползваш на фронта, а съвсем друго - да поразиш крупен промишлен обект от типа на ядрена централа.

Това, което е новият фундаментален фактор, определящ събитията, е именно средствата, изградени за осигуряване на благоденствие, да се ползват като средства за осигуряване на заплаха. И Осама е само първият, който вкара в употреба тази тактика и "отвори" очите на всички потенциални нейни "потребители". Тази тактика е фундаментална както и в предишните два случая, защото обръща силата на най-силните най-силно срещу тях. Колкото си по-напреднал, толкова повече инфраструктури имаш, толкова по-уязвим ставаш...

Аналитичните кръгове на Великите сили в момента трескаво търсят бързо решение на проблема. Защото очевидно е, че самолетите са само една много малка част от заплахите. И което е още по-очевидно - за осигуряване на защита на определена инфраструктура са необходими средства, които могат да надхвърлят приходите от самата нея и така за разбият икономическия модел на съществуването й. Тоест - тя или да не е обезопасена, или да изчезне.

В момента решението със засилването на мерките за контрол по летищата е просто "кръпка". Държавата налива страшно много пари там, за да помогне на авиобизнеса. Тези пари авиобизнесът не може да ги осигури сам и следователно става дума за поддържането му чрез косвени субсидии. Но държавата не може да финансира по подобен начин всички потенциално застрашени области.

Изключителното предимство на терористите в настоящия момент е, че инфраструктурите вече са изградени, действат и не могат да се спрат, като в същото време те не са проектирани да бъдат пазени от подобни агресии. Един язовир може да бъде отровен целият от една-единствена "игла" с токсини. Има се предвид: отваряш шишенцето, потапяш игла в смъртоносната течност и я хвърляш във водата. Това е. Язовирите очевидно не могат лесно да бъдат защитени срещу подобни удари. Достъпът до тях не може да бъде ограничен, а дори и да бъде - в тях се вливат безброй реки и подводни потоци... След заразяването застрашен от отравяне е цял град, но дори и да се засече навреме заплахата, градът ще пострада от елементарната липса на вода. Един град не може да съществува дълго без вода, а изграждането на нови тръби до следващия най-близък язовир е бавен процес.

Използването на пощенските служби за пренасяне на заразени с антракс писма пък е коренно различна заплаха и в съвсем друго измерение. Ако не беше антраксът, а нещо по-опасно, практически всеки терорист би могъл за няколко дни да създаде начални епидемични точки на различни места в една или повече държави. Това би било много сериозен проблем, защото едно от основните средства при борба с епидемиите е карантината на заразената област. Но когато областите са много, изолацията им е затруднена.

Терористите биха могли и със сравнителна лекота да разбият някой танкер, пълен с нефт, в близост до бреговете на държава мишена. Една пълна с взрив яхта е достатъчна, за да го настигне и пробие. Последствията от разлива на неколкостотин хиляди тона от черната течност са непредвидими. А ако рекат и да я запалят...

Когато един самолет удари небостъргач, той го срутва. Но ако същият самолет се забие в химически завод? Дори и елементарен завод за производство на амоняк? Буууууум!!! Ами ако заводът е военен, за производство на експлозиви? Но има и далеч по-опасни центрове. Има места, където по стените тече вода, а хората работят в гумени костюми и джапат в течност, защото това е единственият начин да се избегне появата на искра. Дори една искра е достатъчна за детонация. То за там не трябва и самолет.

Преди време, докато все още имаше часове по гражданска отбрана, в тях се преподаваше и урокът за действия при т.нар. "крупни производствени аварии". Разбира се, далеч повече внимание се обръщаше на ядрените, химическите и биологическите оръжия. Сега този урок става изключително актуален, защото тероризмът превръща авариите от злощастни случайности в целенасочен процес.

Но макар и доста впечатляващи като видим ефект, конкретните удари по места са само изграждащите единици на по-големия цялостен удар, който може да се получи при прекалено много тероризъм. В доста случаи на нападения срещу инфраструктури се атакува пряко и най-важната инфраструктура на едно развито общество - мотивацията на стопанските субекти. Най-видимият факт в случая е намаляването на потреблението на потенциално опасни услуги. Примерно хората се возят много по-малко на самолети.

Такава икономическа заплаха е изключително сериозна, защото в съвременното общество отделните отрасли са много тясно свързани помежду си и голям срив на едно място може да повлече верижни сривове и другаде. Като намалеят пътниците, намаляват и поръчките на самолети, намалява търсенето на метали, електроника, двигатели, намаляват поръчките и в следващите точки и т.н. Модерната икономика е изключително ефективна и дава изключителни богатства, но само когато функционира като цяло. Иначе тръгва устремно надолу. И проблемът е, че поради крехкостта си това тръгване е много лесно инициируемо чрез терористични средства.

В крайна сметка чрез засягането на икономиката се дозатваря порочният черен кръг - на държавите ще им трябват все повече пари за осигуряване на безопасност, а теоретично ще получават по-малко приходи. Преките данъци от бизнеса ще намалеят заради срива на самия бизнес, а косвените от потребителите - заради страха и заради намалелите заплати покрай свития бизнес.

Икономическият удар може да е най-сериозното поражение на тероризма срещу развития свят. Всъщност предимствата на САЩ, ЕС и Япония се крепят точно на стопанската им мощ. Оттам идват парите за оръжията и самолетоносачите, с които те налагат волята си на останалите. Западането на икономиката ще удари пряко и военните. Типичен пример за това е Русия, която все още е Велика сила, но доста трудно вече поддържа военно равновесие.

Осама е само първият. Доста по-лош от смъртта на хилядите хора в небостъргачите и Пентагона, е фактът, че всякакви други терористи ще осъзнаят и видят новата възможност и ще я включат в арсенала си. И тогава - жална й майка на инфраструктурата. Особено като го няма и последният ограничаващ фактор - инстинктът за самосъхранение и необходимостта да се опазва собственият живот на терориста при удара. Предизвикателството пред мозъчните тръстове е огромно, защото трябва да преодоляват проблем от фундаментален характер.

При предишните два случая решение е намерено. Тоталната Първа световна е спечелена с тотални средства и безчет жертви. После Хитлер е смазан също с тежкоунищожителни въоръжения, които при съюзника му Япония опират и до ядрено оръжие. Ако и в днешния случай държавите тръгнат да ликвидират тероризма със собствените му средства, т.е. с някаква форма на държавно обоснован тероризъм - това може и да е ефективно, но във всички случаи ще напише нова страница в световната бруталност. Между впрочем такива идеи вече се прокрадват. В крайно десни среди в Израел се призовава да се избиват семействата на атентаторите камикадзе, за да действа тази заплаха като възспиращ фактор...

Дано векът да не си личи по заранта.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шеф Ангелов изгони Джулиана Гани от Кухнята на Ада

Шеф Ангелов изгони Джулиана Гани от Кухнята на Ада

Любопитно Преди 5 часа

Опитният кулинар Владов се обясни в любов на Тоби с романтично писмо

Русия обяви претенции към Одеса

Русия обяви претенции към Одеса

Свят Преди 6 часа

Патрушев обяви, че жителите на Одеса не искат да се подчиняват на "киевския режим“

"БСП за България" се отчете за свършеното в управлението

"БСП за България" се отчете за свършеното в управлението

България Преди 9 часа

Председателят на парламента заяви, че промяната в международните отношения ще доведе до промени и в Европейския съюз

Георг Георгиев разговаря с Марко Рубио: Работим със САЩ

Георг Георгиев разговаря с Марко Рубио: Работим със САЩ

България Преди 9 часа

Георг Георгиев и Марко Рубио направиха преглед на водещите елементи от стратегическото партньорство

Русия отхвърли предложение за 30-дневно примирие

Русия отхвърли предложение за 30-дневно примирие

Свят Преди 9 часа

Според Кремъл първо трябва да бъдат решени няколко ключови въпроса

Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта

Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта

България Преди 10 часа

Водосветът на бойните знамена и знамената-светини ще започне в 9.00 ч.

Стратегическо партньорство между България и САЩ за ядрени мощности

Стратегическо партньорство между България и САЩ за ядрени мощности

България Преди 11 часа

Министър Жечо Станков разговаря с ръководителя на Департамента по енергетика Крис Райт

Голям протест в Скопие заради Кочани

Голям протест в Скопие заради Кочани

Свят Преди 11 часа

В писмено изявление организаторите на протеста посочиха по-рано, че "заслужават отговори"

<p>Дървото на Робин Худ било отсечено с резачка, вандалите снимали с телефон&nbsp;</p>

Започна делото за отсеченото "дърво на Робин Худ"

Свят Преди 12 часа

Дървото стана известно, след като беше представено във филма на Кевин Костнър от 1991 г. „Робин Худ: Принцът на крадците“

Избягало куче в Австралия е спасено след 529 дни само в дивата природа

Избягало куче в Австралия е спасено след 529 дни само в дивата природа

Свят Преди 12 часа

Мини дакелът Валери оцеля сама в суровите условия на остров Кенгуру

<p>Тръмп обяви война на Джеф Безос и Amazon</p>

Тръмп обяви война на Джеф Безос и Amazon

Свят Преди 12 часа

Белият дом публично остро осъди хода на компанията като „враждебен и политически акт“ срещу Америка

Ужасът в Луковит: Обвиниха мъж за пребитото дете с две счупени ръце

Ужасът в Луковит: Обвиниха мъж за пребитото дете с две счупени ръце

България Преди 13 часа

Случаят се разиграва на 27 април, малко след 17:00 часа, в градската градина

<p>Дъщерите на Бионсе излязоха на сцената на старта на турнето&nbsp;ѝ</p>

Дъщерите на Бионсе откраднаха сърцата на феновете на старта на турнето ѝ

Любопитно Преди 13 часа

Най-малката дъщеря на Бионсе дебютира на сцената

<p>Дете повреди картина за милиони лири в музей в Ротердам</p>

Дете повреди картина на Марк Ротко за милиони лири в музей в Ротердам

Свят Преди 13 часа

Музеят не уточни кой ще поеме отговорността за щетите по емблематичната картина