О чарована съм от исляма, но не одобрявам начина, по който мъжете в някои ислямски страни използват своята вяра, за да оправдаят деспотичното си отношение към жените, заяви първата дама на Великобритания по време на неофициален обяд с индийски журналистки в Делхи.
"Това е една много дълбока религия, но начинът, по който се интерпретира в някои части на света, е до-известна степен анахронизъм, особено по отношение на жените. Това обаче не ми пречи да се възхищавам от нея," цитира думите и британският "Дейли Телеграф".
Чери Блеър, която е католичка, сподели, че детската й мечта била да иде в Индия и да се влюби в индийски раджа, но не се поколеба да поеме риска да разкритикува някои аспекти на исляма.
При положение че в Индия живеят повече от 100 милиона мюсюлмани, а британското правителство се опитва да подобри отношенията си с мюсюлманските общности в страната и в чужбина, думите на госпожа Блеър могат да бъдат сметнати за не достатъчно дипломатични, подчертава "Дейли Телеграф".
Въпреки това обаче някои от изказванията й бяха отразени в местните медии. На индийските журналисти не беше разрешено да си водят записки, но по-късно те потвърдиха казаното от нея.
По време на обяда в индийската столица първата дама направи серия от откровени изказвания относно собствените си политически амбиции и политическите действия на съпруга си.
Например като ученичка тя се изправила пред класа и казала, че амбицията й била да стане първата жена министър-председател на Великобритания - но Маги (Маргарет Тачър) я изпреварила.
Тя призна още, че не винаги била съгласна с политиката и действията на мъжа си, но че двамата не показвали разногласията си публично.
Ако кажа, че винаги и във всичко го подкрепям, ще излезе или че той е светец, или че аз съм раболепна, аргументира се тя. Чери Блеър, която е адвокат, сподели, че е водила дела срещу държавата. Тя поела й защитата на мюсюлманско момиче, на което не разрешавали да носи чадри в училище.
Не за първи път необмисленото поведение на госпожа Блеър хвърля в смут правителството на съпруга й, подчертава британското издание. Най-ярък пример за това е изказването й през 2002 г., че младите палестинци нямали друга надежда "освен да се самовзривяват", часове след смъртта на 19 израелци, които загинаха в самоубийствен бомбен атентат.
Съпругата на министър-председателя бе държана настрана от английските журналисти по време на четиридневната обиколка на Блеър в Китай и Индия, а от "Даунинг стрийт" дори отказаха да дадат подробности за програмата й.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!