Д о понеделник да бъде подписано споразумението със семействата на заразените със СПИН либийски деца - за това изрази надежда вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин.
Той очаква в събота българските медицински сестри да подпишат искането за помилване до Висшия съдебен съвет на джамахирията.
В кулоарите на парламента той увери, че в момента в Либия се работи интензивно. В разговорите със семействата са ангажирани и либийското правителство, и фондация "Кадафи".
Калфин не пожела да коментира подробности от разговорите, включително конкретни суми, които ще получат семействата.
Министърът не поиска да се ангажира и с прогноза за това кога сестрите ще бъдат у дома. Най-вероятно българките ще подпишат декларация, че няма да имат искания към либийската страна, което било практика при такъв тип споразумения.
По рано стана ясно, че семействата на заразените със СПИН либийски деца са отворени към споразумение, което да доведе до освобождаването на медиците в съгласие с ислямските принципи на прошка и милосърдие. Това заяви Идрис Лага, говорител на асоциацията на семействата.
"Съгласието от страна на семействата за помирение се подчинява на принципите на исляма - прошка и милосърдие. Благодарение на тях сестрите могат да бъдат освободени", уточни той.
"Светът трябва да покаже хуманност спрямо нашите деца, както ние правим спрямо медицинските сестрите. Трябва да бъде показан хуманитарен интерес към децата ни, за да се осигури тяхното лечение до края на живото им", добави Идрис Лага.
В центъра на София бе изградена стена в подкрепа на сестрите. Съоръжението е с размери 20 на 2 м и е разположено на мястото на бившия мавзолей. На него с огромни букви е изписано НЕВИННИ. (вж. фотогалерия на стената)
Първоначално стената трябваше да бъде издигната пред либийското посолство, но от там осуетиха изграждането й. На нея всеки ще може да изрази с подпис подкрепата си към осъдените на смърт български медици в Либия. След като бъде попълнено, огромното платно от винил ще бъде изпратено на Муамар Кадафи.
Междувременно първата дама на Франция Сесилия Саркози направи безпрецедентен дебют в международните отношения вчера, посещавайки петте български медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, пише "Индипендънт".
Госпожа Саркози също така е имала две срещи с либийския лидер полковник Муамар Кадафи в Триполи и е посетила някои от либийските деца, които (както се твърди) са били заразени с вируса на СПИН от сестрите преди осем години.
Предполага се, че тя е призовала Кадафи да се съобрази с международния натиск и да помилва медицинските работници.
Сесилия Саркози се е срещнала също така и с дъщерята на полковникa, 29-годишната Аиша, която отговаря за въпросите на жените и насилието над тях
В сряда Върховният съд на Либия потвърди смъртните присъди. Палестинският лекар и сестрите отхвърлят обвиненията и настояват, че са били изтезавани, за да направят самопризнания.
Западните правителства са убедени, че лошите условия в либийската болница вероятно са причинили избухването на инфекцията сред 426 деца, припомня изданието.
Съществува надежда, че присъдите ще бъдат отменени следващата седмица от либийския Върховен съдебен съвет след споразумение за изплащане на международни компенсации на болните деца.
Госпожа Саркози, която посети Либия без съпруга си, се е появявала рядко пред обществото, след като на 16 май Никола Саркози стана президент на Франция.
Съществуват слухове, че тя не харесва церемониалните задължения, които се очаква да изпълнява една първа дама, и търси реализация в хуманитарната област.
По време на своята предизборна кампания президентът Саркози обеща да предприеме дипломатически усилия за освобождаването на българските сестри и палестинския лекар, напомня "Индипендънт".
Според вестника е прецедент за Франция една толкова чувствителна дипломатическа и хуманитарна мисия да бъде поета от съпругата на президента.
Единственият официален френски коментар за госпожа Саркози бе направен от съпруга й вчера: "Тя напусна Триполи, за да види децата, които имат СПИН. Ще има нова среща с Кадафи довечера".
Париж е "разумно оптимистичен" за съдбата на българските медицински сестри и палестинския лекар в Либия. Това заяви генералният секретар на френското президентство Клод Геан след посещението на първата дама в арабската страна вчера. Геан придружи Сесилия Саркози в Триполи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!