П оне 16 са убити и над 150 ранени при две експлозии късно снощи в Истанбул, съобщиха местните власти, цитирани от световните агенции. Няма данни за пострадали българи.
Турската телевизия излъчи кадри, показващи линейки, които откарват тежко пострадали в болниците от оживен търговски район - пешеходна улица с магазини и офиси, където вечер се разхождат много хора, както и бягащи от мястото на инцидента хора.
Противоречива е информацията за това, къде са били заложени взривните устройства. Някои медии съобщиха, че първата бомба е избухнала в телефонна кабина, а втората в контейнер за боклук. Според други информации и двете взривни устройства са били поставени в кофи за боклук.
Първата бомба, предизвикала по-слаб взрив, е избухнала в квартал Гюнгорен, разположен на западния европейски бряг в турския град.
Втората, по-силна експлозия е станала минути по-късно на няколко метра разстояние, докато тълпа от граждани е започнала да се струпва около мястото на инцидента.
Първото съобщение на местните телевизии беше за експлозия поради изтичане на газ. Валията на Истанбул Муамер Гюлер отхвърли предположението, че атентатът може да е дело на обявената за незаконна Кюрдска работническа партия (ПКК), като заяви, че е твърде рано да се търсят виновните.
Засега никой не е поел отговорност за взривовете.
Атентатите станаха точно в навечерието на заседанието на Конституционния съд, който днес трябва да обсъди искането да бъде забранена управляващата партия - умерената ислямистка Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на премиера Реджеп Тайип Ердоган.
При закрити врата съдът ще реши също дали да забрани упражняването на политическа дейност за пет години на 71 членове на партията, сред които е самият премиер, както и президентът Абдуллах Гюл.
Въпреки че се описва като умерена политическа сила, миналата година ПСР предизвика политическа буря в Турция, като премахна ограничението жените да носят ислямски забрадки в университетите.
По-късно Конституционният съд отмени тази мярка, като даде индикация по този начин, че може да пристъпи към забраната на цялата партия.
Въпреки това ПСР остава най-популярната партия в Турция. Нейното бъдеще ще бъде от огромно значение за шансовете на Турция да кандидатства за членство в ЕС, коментира "Таймс".
Над 20 партии са били забранени в Турция заради ислямистка или кюрдска сепаратистка дейност през последните няколко десетилетия, но никоя от тях не е имала огромната обществена подкрепа, с която се ползва партията на Ердоган, отбелязва и Ройтерс.
Ако Конституционният съд реши да забрани партията, това може да бъде смятано за нарушение на демократичните стандарти, към които всички еврочленки или кандидатки за еврочленство трябва да се придържат, отбелязва всекидневникът.
Политическата бъркотия в Турция се задълбочи още повече и откакто полицията започна голямо разследване срещу предполагаема група от ултранационалисти, обвинявани, че искат да свалят правителството. В хода на това разследване вече са арестувани десетки души.
Взривовете избухнаха и по-малко от 24 часа след поредната турска военна операция срещу цели на ПКК в Северен Ирак.
Това е най-смъртоносното нападение в страната от пет години насам и най-тежкото нападение от ноември 2003 г., когато 60 души бяха убити при четири взрива в Истанбул, за които се смяташе, че отговорност носи "Ал Кайда". Сред взривените обекти тогава бяха две синагоги, британското консулство в Истанбул и клон на британската банка HSBC.
От 1984 г. ПКК се бори за независимост на югоизточна Турция, населена предимно с кюрди. Организацията се счита за терористична както от Турция, така и от западните страни, а жертвите на конфликта са над 37000.
Последната атака в Турция беше стрелба близо до американското посолство на 9 юли, която отне живота на трима полицаи.
Най-малко 20 души загинаха, а десетки бяха ранени при три бомбени експлозии днес в Багдад. Нападенията стават в момент, когато хиляди шиитски поклонници пристигат в иракската столица за голямо религиозно поклонение, съобщиха от полицията.
Според силите на реда и трите експлозии са били причинени от камикадзета жени. Всички са станали близо до квартал Карада в централната част на Багдад. Все още не е установено дали жертвите са поклонници.
Най-малко 1 млн. души се очаква да посетят квартал Кадимия в северозападната част на Багдад за религиозно поклонение, чиято кулминация е утре.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!