1. При разумно и ефективно използване финансовите трансфери от ЕС могат да допринесат за ускоряване на конвергенцията на българската икономика към европейската, както и да намалят регионалните различия вътре в страната.
Европейските фондове могат да служат като своеобразен буфер, който да намали евентуалните негативни шокове върху българското стопанство.
2. Необходимо е да бъдат създадени своевременни предпоставки за получаване и усвояване на европейските фондове както на национално, така и на регионално равнище.
Особено важна е предварителната подготовка на потенциалните институции - получатели, водеща до адекватна по европейските стандарти документация на рационални и ефективни проекти.
3. Не е реалистично в дългосрочен план да се очаква от европейските фондове, че ще бъдат единствен и основен фактор за повишаване на жизненото равнище на населението.
Не може да се разчита, че те ще станат основен източник на устойчив растеж. Те в никакъв случай не подменят необходимостта от разработване на цялостна собствена национална икономическа политика, която да намери източниците на икономическия растеж.
4. При нерационално и неефективно използване на европейските финансови трансфери са възможни редица отрицателни ефекти - да се засили социалното неравенство, да нарастне напрежението между различните региони и социални групи.
Това може да доведе до забавяне и колебливост на икономическия растеж. Ефективността и рационалността при използването на средствата от ЕС вървят ръка за ръка с принципите на солидарност и на справедливо разпределяне на ползите и разходите на конвергенцията.
Първанов подчерта, че сега вече става дума за
качествено ново ниво на сътрудничество и взаимна зависимост
- не толкова и не само на ниво национална икономика, колкото на равнището на регионалните икономики.
Според президента решенията на българските политици и държавници задължително трябва да имат за солидна основа експертиза като този качествен доклад. Става дума за един доклад който е "за", а не "на" президента, подчерта Георги Първанов.
Доколко е в състояние България да преодолее различията в икономиката и в социален план със сегашните страни членки, доколко сме в състояние да се впишем, да се интегрираме като национално стопанство, като регионално развитие, като администрация, като социална политика в европейските модели - това е първостепенен въпрос, каза държавният глава.
Според него този въпрос е не по-маловажен от детайлите и параметрите в отделните глави на преговорите с ЕС.