П резидентът Георги Първанов заяви, че реформите безусловно трябва да продължат, особено в съдебната сфера - за видими и необратими резултати в борбата с престъпността и корупцията.
Държавният глава направи обръщение при откриването на
тържествено заседание на Народното събрание по случай приемането на България в ЕС.
Първанов изтъкна необходимостта от прозрачно и ефективно усвояване на средствата от еврофондовете и премахване на последните бариери пред сънародниците ни в Европа. Той подчерта и значимостта на достигането на средното равнище на партньорите ни от петото разширяване на ЕС в икономическата и в социалната сфера.
Първи януари 2007 г. е само стъпка, само един епизод в продължителния процес на евроинтеграцията ни, отбеляза Първанов.
Той настоя специално да бъдат анализирани грешките и пропуските, допуснати в преговорния процес.
Първанов подчерта приноса на своите предшественици Желю Желев и Петър Стоянов и на всички институции и граждански организации.
Министър-председателят Сергей Станишев прогнозира, че
първата година от членството в ЕС вероятно ще бъде най-трудната
за страната. Тя включва процес на цялостна адаптация на българските институции, икономиката, неправителствения сектор в реално функциониране според европейските правила в пълния им обем.
Премиерът припомни, че планът на правителството за действие през 2007 г. съдържа над 250 мерки произтичащи от членството на България в ЕС.
На заседанието говориха и представители на всички парламентарни групи.
Всяка държава в момента на включването си в ЕС започва да изживява своя уникален политически катарзис - преосмислянето на параметрите на политиката за националната идентичност и хармонизирането й с насоката за развитие на ЕС, каза лидерът на ДПС Ахмед Доган.
Днес всеки политически субект трябва
да произведе и опакова в подходяща форма своето послание в ЕС,
посочи той. По думите му единият образ на това послание е свързан с въпроса кои сме ние и къде се намираме, а другият е еманация на това към какво се стремим и за какво ще се борим в ЕС.
Целите и правилата за правене на политика са свързани от една страна с националната държава, а от друга - с философията на европроекта за интеграция на европейските държави в единен политически и икономически субект, посочи Доган.
Той отбеляза, че европейската идентичност не е априорна даденост по право, а функция от правенето на европейска политика за усвояване на европейски ценности и европейски интереси.
Важно е в самото начало да осъзнаем, че ЕС е геополитически проект, а не клуб за любителите на общата континентална география, история и митология, коментира Доган.
Нашият европейски проект не предвиждаше да бъдем руски троянски кон в ЕС и да влачим след себе си там турската военна демокрация, етническа и религиозна нетърпимост,
заяви председателят на Демократи за силна България Иван Костов.
Проектът не предвиждаше да даваме плодовете на нашето изстрадано членство на руски и турски фирми, които получават и ще получават в бъдеще спестените и получени с толкова лишения български и европейски пари, каза бившият министър-председател.
Проектът не предвиждаше българската иманярска мафия да показва своята блестяща витрина в Европейския парламент, добави той.
Поради високото ниво на корупция сред управляващите и недостатъчната компетентност на депутатите ДСБ ще предложи специална парламентарна комисия да следи и контролира разходването на европейските фондове, каза Костов.
Надявам се, дисциплиниращата сила на европейските норми да убеди скоро всеки честен български гражданин, че останалите спазват закона като него, добави той.
Костов прогнозира, че нова вълна млади и образовани българи ще имигрират в развитите страни-членки. "През 2001 г. България не искаше да бъде обвързвана с Румъния, защото беше далеч по-напред, а сега не може да се сравнява с нея, по който и да е показател. Албания ни настигна по доходи. Ние станахме най-бедните европейци", посочи Костов.
Според него БСП, НДСВ и ДПС са заменили предишната геополитическа зависимост от Русия с енергийна зависимост, която правят необратима със строителство на АЕЦ по руска нелицензирана от ЕВРАТОМ технология. Костов нарече тази външна политика продажна.
Според лидера на ДСБ,
управляващите допускат и насърчават вмешателството на Турция в нашите вътрешни работи.
Те подкрепят тази страна за европейско членство без решение на парламента, не й поставят условия, макар че тя не изпълнява политическите критерии.
ДСБ ще настоява депутатите да приложат новите си конституционни правомощия и да контролират правителството при разработването и приемането на актовете на ЕС, в това число тези, отнасящи се до преговорите с Турция. Ще искаме Анкара да се откаже напълно от използването на турските общности зад граница като оръдие за намеса в политическия живот и вътрешните работи на други държави, включително на България, каза Костов.
Присъстващата Петра Пау, зам.-председател на германския Бундестаг, каза пред журналисти, че от 1 януари
българските медицински сестри в Либия също са граждани на ЕС.
"Нашата обща цел трябва да е действаме заедно срещу този неприемлив процес и неприемливите присъди и да осигурим възможност те по-скоро да се върнат у дома си", заяви Петра Пау, която носеше знака за солидарност с българските медицински сестри - надписът "Не сте сами" върху лентичка с българския трибагреник.
Само с общи усилия можем да се справяме с предизвикателствата пред ЕС, а случаят с българските медицински сестри в Либия ще бъде един вид изпитание как се справяме, посочи Пау.
Тя напомни, че германското правителство и всички парламентарни групи в Бундестага имат пълно съгласие по въпроса за българските медицински сестри в Либия. Посещението ми е израз не само на доброто сътрудничество, но и на солидарност по този наистина много конкретен въпрос, отбеляза зам.-председателката на Бундестага.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!