П резидентът Георги Първанов официално обяви, че се кандидатира за втори мандат. По време на речта си в НДК той критикува кабинета за едногодишната му работа.
"Не можем да не бъдем доволни от стабилните макроикономически показатели, от високия икономически ръст, от солидния инвестиционен поток, от безпрецедентно ниския процент на безработица. Но много от сънародниците ни живеят така, както са живели преди три и половина или 10 години", заяви той.
Ако сега правителството не види този реален проблем, има опасност и в бъдеще да се произвеждат оптимистични отчети, алармира Първанов.
Според него доверието в политиката може да се върне не от непрекъснатото участие в изборите - от изборите до дупка, - а от това доколко държавата е ефективна в правенето на политика, в управлението си, в решаването на проблемите на гражданите. Тук бил големият дефект в работата на сегашното правителство.
Най-важното според президента в позитивната оценка на кабинета е, че се прави необходимото за членството ни в ЕС.
По повод обвиненията, че е дал мандата на ДПС за съставяне на правителство, Първанов заяви, че няма нищо по-нормално от това, щом са се провалили първите два мандата, да се стигне до съставяне на кабинет с третия.
Поемам ръкавицата и съм готов за надпреварата,
каза по-рано в словото си държавният глава (President.bg). Инициативен комитет го издигна в надпреварата за изборите заедно с вицепрезидента Ангел Марин.
До вчера ги подкрепиха 99 комитета от страната, каза Стефан Данаилов, който също е сред учредителите - "не като министър на културата, а като актьор".
Своя глас за настоящия държавен глава дават интелектуалци, политици и спортисти. Инициаторите за втори мандат на Първанов се мотивираха, че той е доказал, че може да води успешна политика с отговорност и далновидност, без гафове и скандали.
Сред участниците в учредяването на инициативния комитет в НДК бяха историкът проф. Божидар Димитров, археологът проф. Николай Овчаров, режисьорите Рангел Вълчанов и Вили Цанков, актьорите Георги Калоянчев и Аня Пенчева, скулпторът Вежди Рашидов, художникът проф. Светлин Русев.
Инициатори за втори мандат на Първанов станаха и писателите Антон Дончев, Любомир Левчев, Леда Милева, треньорите и спортистите Йордан Йовчев, Валентин Йорданов, Константин Папазов, Любомир Ганев, Нешка Робева, Йорданка Благоева, ректорът на УНСС Борислав Борисов.
Комитетът ще бъде представян от Катя Николова от ръководството на БСП и бившия шеф на генщаба Никола Колев, който наскоро напусна работата си като съветник на "Дондуков" 2.
Първанов благодари за доверието и обяви, че "президентът на България не трябва да бъде ляв или десен, а свестен".
Той се противопостави на разбирането за изборите като борба със статуквото - установената с различните промени в годините на прехода цялостна икономическа и политическа система.
Според него по-дребна тема е въпросът "за моралното право на един бивш министър-председател, бивш конституционен съдия или главен редактор на вестник, обосновал този модел на преход, да събаря статуквото, без да е изяснена неговата лична отговорност".
Изборите, които предстоят, не могат да бъдат референдум
"за" или "против" сегашното управление, каза Първанов. По думите му това се потвърждава и от факта, че сред подкрепящите го формации има много партии, които не са в управлението и дори някои му опонират.
Тройната коалиция е резултат от парламентарните избори, нейната главна грижа трябва да бъде стабилното и ефективно управление, тя няма работа в президентската кампания, каза Първанов.
Той заяви, че солидната подкрепа, която получава, е повече от задължаваща, и си дава сметка, че оттук нататък всяко послание и дума са насочени да защитят авторитета на институцията и на тези, които застават зад него.
Бившият лидер на БСП обаче предупреди, че няма да приема условия, които влизат в противоречие с политиката от началото на мандата, която водят с Марин.
"Няма да се скрия зад подкрепата на партийни лидери и няма да допусна те да обясняват какво имам намерение да правя. Позволявам си тази нескромност - президентът трябва да е лидер, а не изпълнител на чужда воля", заяви Първанов.
По думите му държавният глава не може и не бива да бъде заложник на вътрешнопартийни различия и кризи.
Според него са нелепи внушенията, че подписките за подкрепа на издигането му са събрани едва ли не с натиск и попита кой от присъстващите на учредяването би се поддал на натиск. Това е незаслужена обида към всички тях, коментира той.
Първанов оцени факта, че въпреки усложнените отношения между някои от партиите в Коалиция за България лидерите им са в НДК. Проявявам разбиране, че
някои от партиите в управляващата коалиция имат колебания
или замислят издигането на свой кандидат, добави той.
В НДК присъстваха зам.-председателят на БСП Ивелин Николов, членът на Изпълнителното бюро на Висшия партиен съвет и кмет на Смолян Дора Янкова, кметът на Варна Кирил Йорданов.
Партийните лидери бяха представени от Кръстьо Петков (Обединен блок на труда), Николай Камов (политическо движение "Социалдемократи"), Александър Каракачанов (Зелена партия), Александър Томов ("Българска социалдемокрация"), както и ръководители на партии от Коалиция за България.
Недоумявам за високите разходи, предвидени за тези президентски избори, коментира още президентът пред тях. Резкият скок трябвало да бъде обяснен.
Не мисля, че Министерският съвет трябва да печели от демокрацията, каза Първанов. Той ще настоява министърът на държавната администрация и кабинетът да направят публични разяснения за средствата за предстоящите президентски избори.
Държавният глава ще поиска предизборният му щаб да предложи ясен модел за контрол на произхода на средствата за кампанията.
Първанов предложи "в добрия смисъл на думата" темата за ЕС да бъде един от основните сблъсъци по време на кандидатпрезидентската надпревара. Според него всеки претендент за "Дондуков" 2 трябва да има ясна визия за еврочленството ни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!