Държавният глава се мотивира с нарушения според него нормативен баланс, при който се стеснява уредбата на законово равнище (приемана от парламента), а се разширява полето за регламентиране с подзаконови нормативни актове (за които е достатъчно одобрението на правителството).
Първанов намира за неприемливо и това, че са намалени гаранциите за чуждите инвеститори, както и за българските предприемачи. Той обаче признава, че критиките към старата уредба, която е "стара и несъвършена", са били основателни. И все пак усилията трябваше да се насочат към създаването на допълнителна сигурност за инвеститорите, а не към премахване на съществуващите (макар и несъвършени) гаранции, смята държавният глава.
Сред мотивите си за ветото президентът изтъква и стесняването на кръга участници в приватизационния процес, с което "се ограничава създаването и укрепването на средна класа у нас". Това ставало с орязването на съществуващите възможности по Закона за малки и средни предприятия фирмите да участват при облекчени условия в приватизационни сделки, при които са избрани за купувач или са единствен кандидат. Премахването на тези възможности лишава предприятията от реално участие в процеса на раздържавяване, тъй като те не разполагат с достатъчен финансов ресурс, подчертава Първанов в мотивите си. Той определя като "неясна" заложената в закона възможност за различна практика по прилагането му както от различните органи, така и от един и същ орган, тъй като с това се създавало предпоставка за субективизъм и корупционна среда.
Мотивите за връщане на закона за ново обсъждане се основават на разбирането, че не само трябва да се запазват, а и да се разширяват социалните права на гражданите, изтъква още Първанов и добавя, че с този закон тези права се ограничават в две насоки: "Първата е свързана с лишаване на работниците и служителите в подлежащите на приватизация предприятия от възможност да придобият при облекчени условия участие в капитала на тези дружества. Втората насока се отнася до възможността гражданите да участват в процеса на приватизация с вече издадените инвестиционни бонове."
Ветото ще е лош знак за чуждите инвеститори в страната, коментира по-рано днес финансистът Владимир Каролев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!