"Първанов иска Европа да е по-активна за медиците", извежда "Сега".
За по-голяма активност по решаването на въпроса с освобождаването на българските медици в Либия призова президентът Георги Първанов след среща с председателя на европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг.
От своя страна той обеща, че ще бъдат отстоявани докрай поетите ангажименти от ЕП. По-рано на пресконференция в парламента Пьотеринг посъветва България да избере среден път по проблема - дипломатическите усилия да вървят наред с публично припомняне на отговорностите на Либия.
"Шефът на Европарламента призова избирателите към активност", отбелязва "Дневник". Вчера при изказването си пред Народното събрание Ханс-Герт Пьотеринг призова за активност на евроизборите, които по думите му ще бъдат най-върховата точка от демократичното развитие на България.
Колкото по-голяма е избирателната активност, толкова по-силно ще бъде влиянието на България за решаването на собствените й интереси и отстояването им в ЕП, каза той.
"Партиите очертаха основните си опоненти", пише същото издание. Предизборната кампания за Европейския парламент официално започна. Социалистите, "Атака" и ДСБ използваха първия ден, за да открият агитацията си в национален мащаб.
Представители на партиите, чиито въвеждащи прояви са днес и утре, компенсираха с изказвания, целящи мобилизация на електората.
"Европейската дързост на Стоянов", коментира "Труд". Поводът е, че все пак СДС остава в Европейската народна партия и няма да бъде изключен, нито ще оттегли подкрепата си за европейските реформи на консерваторите.
Прогнозира се, че Петър Стоянов ще се окаже в съзвучие с някои бъдещи тенденции в политическото представителство в ЕП. Тези тенденции ще се очертаят по-ясно, когато британските консерватори спечелят изборите в своята страна.
На фона на тази изпреварваща политика на СДС се вижда ясно, че повечето български политици се държат така, сякаш България е още кандидат-член, а не член на Европейския съюз.
Стоянов не само раздвижи българската десница, но ни извади от рутината на политическото всекидневие и дребнотемие и ни изправи пред европейските дилеми, обобщава авторът.
"Разместване на финала", сочат данни от национално представително проучване на "Маркет ЛИНКС", проведено по поръчка на "Капитал".
Наблюдава се, че дни преди старта на предизборната кампания текат динамични процеси на прегрупиране на избирателите. Промените се изразяват в две посоки - спад на подкрепата за БСП и съсредоточаване на избиратели около ГЕРБ.
Основна част от тези, които "напускат" БСП, НДСВ и десните партии, се ориентират към ГЕРБ.
Актуалното разпределение на електоралната подкрепа е паритет между управляващата БСП и новата ГЕРБ. Това състояние може както да бъде променено, така и да се запази, като ПЕС и ГЕРБ спечелят равен брой евромандати.
В момента подкрепата за ПЕС (БСП) е 14,4%, а за ГЕРБ - 12,6%. "Атака" е със сигурно европейско представителство, макар че също страда от появата на ГЕРБ и ще "олекне" със значителен брой гласове.
Шансовете на ДПС се определят от границите на естествения й електорат. Най-вероятно НДСВ и десните партии ще успеят да постигнат по един мандат.
"Комисия решава за имунитета на Тома Томов", отбелязва "Труд". Временна парламентарна комисия, която да реши дали да свали имунитета на червения Тома Томов, избраха вчера депутатите.
Главният прокурор Борис Велчев поиска имунитета на лидера на партия "Рома" преди повече от два месеца. В материалите на обвинението пише, че Томов е превишавал правата си като районен прокурор на Оряхово с цел облагодетелстване.
Комисията трябва да излезе с решение в срок от 1 месец.
"Виждали ли сте цяло село глухи?", под това заглавие "Труд" публикува интервю с Минчо Коралски, шеф на Агенцията на хората с увреждания.
Според него ТЕЛК трябва да се превърнат във вход към системата за интеграция на инвалидите, за да може да се осъществи специализирано обслужване на принципа работа на едно гише.
В комисиите трябва да има не само лекари, а специалисти по трудова експертиза, психолози, педагози, които да оценяват потребностите от образование на хората с увреждания.
Тези екипи да правят интеграционния план на увредения, да определят нуждите му от помощни средства и да проследяват какво точно е получил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!