"Кунева вкара българския в Евросъюза", пише "24 часа". Реч на български език държа Меглена Кунева на изпита в Европарламента в Брюксел вчера.
Днес на закрито заседание Комисията по вътрешен пазар ще обсъди резултатите от препитването й и ще изпрати становището си в писмо до шефа на Европарламента.
"Избираме по един най-любим за Брюксел", четем в същото издание. Ще гласуваме за евродепутати напролет в шест избирателни района вместо от единна национална листа.
Освен това хората ще могат да посочат кой от предложените партийни кандидатите най-много заслужава да ни представлява в Брюксел и Страсбург.
Ако фаворитът на избирателите не е бил водач на листата според предложения от политическите му лидери вариант, но хората го искат, то листата ще бъде обърната.
Това са последните варианти на регламента за избиране на българските евродепутати, които вчера бяха одобрени от премиера Сергей Станишев.
"Промените в конституцията оставят съдебната власт без контрол", казва в интервю за "Дневник" Младен Червеняков, юрист от левицата и бивш министър на правосъдието. Той коментира четвъртата поправка в конституцията.
Преди седмица парламентът гласувана на първо четене промените, а два дни по-късно се оказа, че от Европейската комисия не одобряват напълно промените в частта за съдебната система.
"Аз не виждам никакви основания за критики от страна на ЕК, ако техният смисъл е, че по някакъв начин с промените се засяга независимостта на съдебната власт.
Напротив, според мен с тези промени й се дават прекалено много правомощия, които превръщат на практика ВСС в министерски съвет на правосъдието и де факто отнемат последните възможности за някакъв контрол върху дейността на съдебната система. На практика с тях, изземвайки функциите на министъра на правосъдието, дейността му остава единствено на министър на затворите", смята Червеняков.
"Първанов благодари на червените за победата", отбелязва "Труд". Президентът Георги Първанов благодари вчера лично на червения елит за победата си на изборите.
Държавният глава дойде в НДК на коктейла след разширеното заседание на пленума на БСП. В словото си премиерът и соцлидер Сергей Станишев каза, че БСП се е утвърдила като стабилизиращ фактор за развитието на страната.
Червените не бивало да се самоуспокояват, защото ги чакали четири трудни задачи през 2007 г. - да управляват успешно през първата "европейска" година, да спечелят изборите за евродепутати и местния вот, да направят успешен конгрес.
"Десният избирател е гневен на държавата", твърди в интервю за същото издание Юлиана Николова, директор на "Европейския институт" и бивш десен кандидат за вицепрезидент.
"Десният избирател е онзи, който сам оправя живота си, независимо как и за кого гласува. Той вярва в правилата и иска правилата да са валидни за всички.
Десният избирател не иска държавата да му се бърка в това, което прави, но това не означава, че не иска да има държава. Напротив - той е бесен, защото държавата я няма.
Десният избирател иска държавата да е толкова силна, че да не я усеща. Десният избирател иска да вижда в държавата своята перспектива и да усеща сигурност", подчертава Николова.
"ГЕРБ е новото НДСВ", заявява в интервю за "Земя" Димитър Абаджиев. Бившият депутат от ДСБ преди две седмици учреди заедно с единомишленици гражданско сдружение "Европейски демократичен път".
"Нямаме самочувствието, че привличаме някакъв електорат, но съзнаваме, че има огромно очакване за промяна сред десните избиратели и активните хора в България, които не гласуваха на последните избори. Заради това очакване се опитваме да дадем своя принос за изработването на една обединена нова дясна платформа. Що се отнася до упреците, че разсейваме електората, то няма какво да се разсейва повече, те самите хора се разсеяха и не гласуваха за десните партии", казва Абаджиев.
"Не мислете за досиетата на ДС като за последно", е анализът в "Монитор". От бъдещия закон за разкриване на документите на Държавна сигурност и разузнавателните управления на Българската народна армия тепърва се очакват покъртителни резултати.
Нежеланието дълго време да бъде направен добър закон и мотаенето сега, подсказват колко сложен ще е процесът след това. Разкриването на досиетата може да не вземе физически жертви, но ще бъдат дадени много морални.
Доста хора ще бъдат принудени да се скрият на тъмно и далеч от всякаква публична дейност. Според автора 30 000 от елита тръпнат ще излязат ли за тях документи от тайните архиви на бившите служби.
"Законът за Черноморието - ще се преборят ли депутатите със себе си?", коментира "Труд". Посочва се, че законът трябва да бъде по-консервативен и по-строг. Освен това да е интегрален, да обединява и строителни уредби, и екологични норми.
Законът трябва да е обладан от простичкото разбиране, че красотата и биоразнообразието на българското Черноморие са това, което привлича и българи, и чужденци. Приемането му означава парламентът да се пребори със себе си. Със строителните лобита, с дървената мафия или с желанието на управляващите да се "обгрижват" един друг.
"Овчаров и НДСВ, кажете пазим ли държавното злато", призовава от страниците на "24 часа" екоминистърът Джевдет Чакъров. Той изразява мнението, че там, където има защитени територии и зони, трябва да се спазват природозащитните закони.
"Нека и нашата страна най-накрая да бъде приветлива и с чисти, прекрасни плажове и природа. Заради това процесите около концесионирането на плажовете трябва да са регламентирани и да се извършват с оглед опазването на природата."
"Наблюдението с камери става много сериозен проблем", отчита пред "Сега" Красимир Димитров, член на Комисията за защита на личните данни.
"Проблемът с видеонаблюдението става един от най-сериозните в България, защото този технически способ започва да се използва доста широко и в много случаи, когато няма оправдание за това.
Използването му за контролиране на работници от работодатели и на пациенти от ръководства на болници е нещо твърде опасно, защото това е чувствително навлизане в личната сфера. Затова и жалбите тази година са много. В началото на следващата с това ще бъдат свързани голяма част от плановите проверки на комисията", обяснява Димитров.
"Прибързан ход с газа ще докара енергиен мат", предупреждава в коментар "24 часа". Отбелязва се, че "Газпром" не иска да изглежда като силов играч, затова залага на вътрешно лоби за предоговарянето на цената на газа.
В крайна сметка газовата тема се дискутира в чисто български кръг - "Булгаргаз", Министерството на икономиката и енергетиката и обществеността.
Според автора засега не е нужно да променяме статуквото, докато не разширим потенциала за реагиране и не получим достатъчно добра, сериозна и разгърната оферта за сравними и реални насрещни ползи.
Трябва ни пробив в получаването на достъп до добива, преработката и транзита на природен газ или нефт като важен елемент от стратегическо договаряне.
"Горите ще се управляват от 16 регионални фирми", четем в "Дневник". Държавата няма да прави горска компания, а ще възложи дърводобива и продажбата на дървесина на 16-те регионални управления по горите. Те ще бъдат регистрирани по Търговския закон и няма да бъдат контролирани централизирано от Министерския съвет.
Проектозаконът е разработен от Националното управление по горите и на 4 декември ще бъде представен на министъра на земеделието Нихат Кабил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!