Икономическите отношения между България и Русия бяха една от водещите теми по време на разговорите между президентите Георги Първанов и Владимир Путин. Българският държавен глава открои възможностите за взаимодействие в сферата на енергетиката. Ще продължи сътрудничеството в газовата сфера, беше категоричен и руският президент.
"Русия е готова да увеличи обема на транзитирания газ през България за трети страни от 12 млрд. на 18 млрд. кубически метра. Готови сме да вземем участие в развитието на преносната мрежа и газифицирането на страната. Ако "Газпром" е готов да даде 50 млн. долара за развитието на тази мрежа, руското правителство е готово да отпусне кредит от 150 млн. долара", поясни Владимир Путин.
На въпрос вярно ли е, че по време на разговорите в София е било обсъждано отпадането на посредниците между "Газпром" и "Булгаргаз", руският президент отговори: "Това не е наш проблем. Това е проблем на българската страна. Колкото по-малко са посредниците, толкова по-малко ще се натоварва българската икономика и ще може да се премине към нормално ценообразуване на транзита на руски газ през територията на България за трети страни."
Заслугата за нов импулс в развитието на българо-руските отношения е на президента Георги Първанов, подчерта Владимир Путин пред председателя на парламента Огнян Герджиков и добави: "А след периода на застой на контактите между двете държави по време на блоковите отношения на международната арена сега, благодарение на президента Георги Първанов, е започнало движението към сближаване и жестът на българския държавен глава се оценява в Русия по достойнство", каза още руският гост.
"Много се надяваме, че реалностите на съвременния свят и на съвременна Русия ще бъдат достатъчно добре разбрани от всички наши партньори, в това число и от България, и много разчитаме, че на международната арена всички участници ще осъзнаят възможните негативни последствия от възобновяването на този вид международни връзки, в които една държава диктува своите представи за правото и справедливостта", заяви руският президент в Народното събрание.
Председателят на парламента Огнян Герджиков от своя страна подчерта необходимостта от развитие на отношенията между България и Русия на основата на взаимната изгода и изтъкна нуждата от сътрудничество между двете държави в международен план.
В парламента Владимир Путин декларира, че с министър-председателя Симеон Сакскобургготски също практически нямат различия за характера на бъдещите междудържавни отношения в Европа и света.
По-рано вчера президентът на Руската федерация призна, че българската и руската позиция по иракската криза не съвпадат напълно. Като гост на президента Първанов е некоректно да изказвам политически оценки за действията на България, каза на пресконференцията Владимир Путин. Той беше категоричен, че решаването на иракския въпрос трябва да бъде подчинено на принципите и нормите на международното право.
"Съгласен съм с вашия президент, че ЕС доста късно определи позицията си по този въпрос и това постави много страни в доста сложната ситуация на избор. Да се изработи балансиран подход при тези условия е много сложно, но когато хората влизат във властта, никой не им обещава лек живот", каза Владимир Путин.
Руският президент отпътува от страната в късния следобед на 3 март, след като взе участие в кулминацията на тържествата по случай националния празник и 125-годишнината от Освобождението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!