П ресата във Франция се спира подробно на словото на държавния глава с пожелания за новата година.
Ширак сложи точките на "и"-тата с припомнянето, че амбициите си имат време и място, пише "Фигаро" за думите на президента към премиера Вилпен и вътрешния министър Саркози.
Спокойствие на амбициозните за 2007, перифразира "Либерасион" същите думи.
Напомняне за ред, което идва в момент на разгаряне от ден на ден на задкулисната битка между Вилпен и Саркози.
Ширак няма вече какво да губи и затова минава в офанзива, пише "Дерниер нувел д'Алзас".
За да се развива Франция в необходимия минимум сериозност, Вилпен и Саркози трябва да разберат, че наследството още не е обявено и те трябва да престанат с детинщините си.
"Курие Пикар" отбелязва, че макар и някои да представят Ширак като пред пенсия - човек, който би искал по-бързо да забрави разрушителната 2005, той все още е шеф на предприятието "Франция" и го напомня силно и високо на нетърпеливите.
Освен това президентът си запази правото да обяви успеха на един от големите проекти на своята петилетка - сигурността по пътищата.
Броят на убитите по пътищата във Франция през 2005-а трябва да е под 5000, макар и данните още да не са окончателни.
Обаче "Репюбликен лорен" вижда в това обявление на Ширак опит да се премести бариерата. Ако равносметката от сигурността по пътищата може да бъде оценка за държавния глава, тогава този без съмнение вече е изчистил своя образ, коментира изданието.
Защото дотук целите са постигнати и обещанията са спазени, продължава вестникът.
"Франс соар" дори поздравява президента с "Браво, най-накрая едно спазено обещание!".
Със сигурност не е популярно да се скандира: "Да живеят ограниченията!".
Но ако те спасяват живот няма място за колебание. 15 години бяха необходими, за да намалим наполовина броя на жертвите по пътищата, пише "Ожурдюи" и добавя, че така Франция се доближава до европейските нива.
За "Монд" водеща тема е отменянето на извънредното положение във френските предградия и изграждането на социална защита - основна задача за 2006:
"Позволихме си една малка игра на думи, говорейки за "стриктното извънредно положение", което беше в сила по време на кризата в предградията и на уличното насилие - всички си спомняме, което сега е отменено.
Обявено е обаче друго извънредно положение, което ще бъде много по-добре възприето от доста хора, тъй като то е по-скоро в социален аспект.
Става въпрос за подобряването на себестойността на труда, която трябва да бъде намалена, за да се намерят начини за оптимизирането на предприятия с наемен труд, които да бъдат облагодетелствани със серия от трансфери, модернизация, набиране на средства и т.н.
Ще стане по-ясно когато дойде моментът за осъществяването на този проект. Това са отправните точки, разглеждани от работни групи в различните министерства.
Накратко - държавният глава обяви в речта си за Нова година, че сега се преминава към детайлите. Те ще бъдат изяснени в следващите 10 дни, когато е времето на официалните новогодишни пожелания.
Тази сутрин президентът каза: "Удвоете усилията в полза на родината". Неговото желание е всички да постъпят така, но явно, в съгласие с правителството, приоритетен сектор ще бъде социалният."
Другите медии
"Индипендънт" пише за възстановените доставки на руски газ за Европа, но отбелязва че политическата криза между Москва и Киев няма да приключи скоро, а и двете страни не показват признаци, че са готови да се споразумеят.
ЕС трябва да се намеси в газовия спор, пише "Ди велт". Изданието отбелязва, че времето притиска, настъпил е моментът на борба за източници на енергия, а кризата с природния газ предизвиква нов дебат за атомното електричество.
"Зюддойче цайтунг" публикува графика затова кога коя атомна електпроцентрала в Германия трябва да бъде изключена.
Под натиска на руско-украинския газов конфликт политици от управляващия съюз и опозицията в Германия обявиха, че страната ще намали енергийната си зависимост от Русия, пише "Тагесшпигел".
Изданието обобщава позицията на политиците с думите: Путин? Не, благодаря.
"Таймс" обръща внимание на наследника на Кофи Анан на поста генерален секретар на ООН.
От 1945 г. насам лидери на организацията са били трима европейци, двама африканци и един латиноамериканец, но никога не е имало жена на този пост, пише изданието.
Мандата на Анан изтича в края на тази година и някои организации вече лобират затова наследникът му да е жена.
В същото време някои азиатски държави настояват, че е време азиатец да заеме висшия дипломатически пост, а страните от Източна Европа пък искат техен представител да поеме поста.
"Таймс" припомня, че за поста шеф на ООН има негласно споразумение за ротация между различните региони на света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!