Строителството на газопровода "Южен поток" ще струва 10 млрд. евро и ще бъде завършено до 31 декември 2015 г., заяви пред журналисти руският премиер Владимир Путин, цитиран от ИТАР-ТАСС. Според него цената може и да падне предвид поевтиняването на строителните материали.
Целият "Южен поток" е планиран за пренос на 31 млрд. куб. м газ годишно, изтъкна Путин, като не изключи възможността този обем да бъде увеличен.
Президентът на руския газов монополист "Газпром" Алексей Милер уточни, че изграждането на морския участък от проекта и през транзитните страни ще приключи до 30 юни 2010 г. Компанията ще бъде оператор по транзита на 100% от газа, преминаващ през "Южен поток".
Русия е готова да разгледа възможности за финансова подкрепа на търговските и инвестиционните операции с партньорите от Източна Европа, увери Путин след руско-унгарските междуправителствени консултации днес.
Двете страни се споразумяха да създадат смесено предприятие за изграждането на унгарския участък от газопровода "Южен поток". "Газпром" и унгарската енергийна компания МОЛ също така планират да изградят ново подземно хранилище за природен газ, допълни Путин след разговори с унгарския си колега Ференц Дюрчани.
Газопроводът "Южен поток" набра сила като гарант на енергийната сигурност на Източна Европа заедно с нарастващите вътрешни резерви и възобновяемите енергийни източници след спора между Киев и Москва, заради който през януари газовите доставки бяха спрени за близо две седмици.
Над 80 на сто от доставките на газ за Европа минават през Украйна. Предвижда се "Южен поток" да заобиколи Украйна, като транспортира руски газ по дъното на Черно море през България, разклонявайки се към Гърция и Унгария.
Създаването на алтернативни пътища за доставка на газ в Европа ще дисциплинира транзитните страни, заяви още руският премиер.
Той отбеляза, че в Украйна са се намерили "отговорни хора, които са сключили договор за доставка на руски газ при пазарни, европейски условия и отделен договор за транзит", но преди няколко дни "хора с маски са се опитали да изземат транзитния договор", което според него дискредитира страната.
Всичко това за пореден път ни кара да се замислим за необходимостта от създаване на алтернативни пътища за доставка на руски течни горива, подчерта Путин.
Руският премиер увери, че страната му разполага с достатъчно ресурси, за да удовлетвори и своите, и на европейците потребностите от газ най-малко за 100 години напред.
Проблем с източниците на снабдяване с газ за Европа няма, има проблем с транзитните страни, настоя той още веднъж.
По думите му Москва не възразява срещу намеренията на европейските потребители да диверсифицират маршрутите на горивото. Според него обаче проект като газопровода "Набуко" не намалява транзитните страни, а ги увеличава (с Азербайджан, Турция и Грузия). Но дори и това нямало да бъде достатъчно, тъй като без присъединяването на Иран, например, тръбата нямало да може да се напълни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!