Портретът на писателя е на лицевата страна, където са включени още фигури и елементи, свързани с туристическото движение в България, както и заглавната страница на пътеписа "До Чикаго и назад". Там е и туристическият символ - еделвайсът, който бе предпочетен пред най-известния герой на Алеко. Ръкописът на "Бай Ганьо (Невероятните разкази за един съвременен българин)" обаче се вижда на обратната страна.
Основният цвят на банкнотата е зелен, а размерът й - 141х79 мм. 100-левката е защитена срещу фалшифициране с осигурителна нишка, воден знак, холограмна лента, флуоресценция, регистър на проглед и мастило, променящо цвета си според ъгъла на наблюдение. В банкнотата са вградени и защитни системи като при еврото, които представляват по-висока степен на защита и са предназначени за специалистите, работещи с платежни средства, обясняват от БНБ.
В специално интервю подуправителят на БНБ и директор на валутния борд Цветан Манчев каза, че новата банкнота е снабдена с всички защити срещу фалшификати, предаде БНР. Пускането на банкнотата от 100 лева ще подобри паричното обръщение и ще доведе до огромно облекчение за плащанията на големите институции, поясни той и добави, че причините за появата на столевката са икономически, а не инфлационни.
Алеко е поредният български класик върху банкнотите. 50-олевката е с лика на поета Пенчо Славейков (1866-1912 г.), а 20-те лева - с политика (също поет) Стефан Стамболов (1854- 1895 г.). Авторът на "Рибния буквар" Петър Берон (1799-1871 г.) е върху 10-те лева, а художникът Иван Милев (1897-1927 г.) - на петолевката. Двата лева са с лика на Паисий Хилендарски (1722-1773 г.), автор на "История славянобългарска", а върху банкнотите и монетите от 1 лв. е Св. Иван Рилски (876-946 г.).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!