Ми илен пункт за приемане на опасни отпадъци от домакинствата ще бъде разположен днес на столичния булевард "Александър Малинов", пред магазин Нова Деница в кв. "Младост".
Това съобщиха от дружеството "БалБок Инженеринг", което заедно със Столична община организира разделното събиране на опасните отпадъци на територията на София.
Инициативата е по повод предстоящия Ден на Земята (EarthDay.org) - 22 април.
Пунктът ще бъде на разположение на гражданите между 8.30 и 14.30 часа до понеделник
(включително).
Основните групи опасни отпадъци, които домакинствата могат да предават в пункта, са живак и живакосъдържащи уреди, каквито са термометри, лакове и бояджийски материали; домакински препарати и химикали; мастила и замърсени опаковки; фармацевтични продукти и лекарства с изтекъл срок на годност.
Опасни отпадъци от домакинствата могат да се приемат за обезвреждане от компанията по всяко време, след като се направи предварителна заявка на телефон 0700 11 750.
Предаването им е безплатно за гражданите.
Денят на Земята - 22 април, е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард души.
Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея.
Мрежата се стреми да създаде
широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики
за развитие по целия свят.
За първи път Ден на Земята се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада.
Милиони американци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда.
През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, а България се включва в отбелязването му през 1993 г.
Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
Първото честване на Деня на Земята се организира от Гейлорд Нелсън – бивш губернатор и сенатор от Уисконсин, който издига каузата за опазване на природата и Денис Хейес – изявен студентски лидер.
В проявите на Първия Ден на Земята се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода в САЩ.
България е една от първите страни,
присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, започнало от 1990 г.
На призива за отбелязването на Деня на Земята се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда.
На 22 април 1992 г. президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята.
Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г.
Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за да съхрани живота на планетата.
Пункт приема опасни отпадъци в София за Деня на Земята
Пунктът ще бъде на разположение на гражданите между 8.30 и 14.30 часа до понеделник (включително)
20 април 2013, 10:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!