Ч етири дни след опита за взривове в обществения транспорт в Лондон миналата седмица, британската полиция публикува нови снимки на двама от четиримата заподозрени за извършители.
Кореспондент на ББС допуска, че полицията вече знае кои са хората, опитали се да извършат бомбените атентати в Лондон миналата седмица. Той добавя, че нищо не показва, че зародозрените са напуснали страната, но полицията смята, че някои от тях може да са се самоубили.
Полицията обаче е най-много загрижена за това, че заподозрените може би все още имат достъп до взривни вещества. В същото време вътрешният министър Чарлз Кларк заяви, че е постигнат добър напредък в разследването на атентатите благодарение на огромната подкрепа на обществото.
Осем от десет британски мюсюлмани смятат, че решението на премиера Тони Блеър да участва във военните операции в Ирак е една от причините за атентатите, които засегнаха Лондон, показва социологическо проучване на института Ай Си Ем, по поръчка на в. "Гардиън", публикувано във вторник.
На въпроса дали смятат, че решението на Великобритания да се присъедини към САЩ във войната в Ирак е причина за атентатите, около 58 на сто от анкетираните са отговорили: "да, до голяма степен", а 21 на сто: "донякъде", докато само 10 процента не са напълно убедени, че има връзка между двете събития.
Половината от анкетираните британци с мюсюлманско вероизповедание смятат, че общността им не прави достатъчно, за да се защити от проникване на екстремисти, а 38 на сто са на обратното мнение.
Около 52 на сто от анкетираните мюсюлмани с на мнение, че събратята им, подклаждащи омраза, трябва да бъдат експулсирани от Обединеното кралство.
Всеки пети признава, че той или негов близък е бил жертва на враждебност или обиди след атентатите на 7 юли, предаде Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!