К ак се е разхождала и почивала висшата номенклатура със семействата си през 80-те години на миналия век - с факти и за това безконтролно пилеене на милиони левове продължава днес във в."Труд" поредицата "Власт, пари, комунизъм" на някогашния ревизор Кирил Лалов.
В коментар Валерия Велева днес отбелязва, че публикациите предизвикват негодуванието на семейството и близките на Тодор Живков. Никой не оборвал фактите, сумите и начина на придобиването им, но твърдяли, че това била "нормална държавна дейност".
Новата публикация разкрива шокиращи факти за това как Евгения и Владимир Живкови и другите правоимащи са използвали държавните самолети и хеликоптери и луксозните резиденции.
Ревизорът Лалов изнася данни, според които
самостоятелната ескадрила "Авиоотряд 28",
подчинена на началника на УБО (Управление "Безопасност и охрана" при Държавна сигурност) е била използвана главно за лични нужди.
Големият брой полети за лични нужди се дължал на факта, че някои партийни и държавни ръководители или съпругите им не се понасяли помежду си и за да не си развалят настроението, поръчвали отделни самолети.
Ето един от примерите, с каквито изобилства публикацията на Лалов:
На 26.06.1985 г. от София е излетял самолет с полет 40 S до Варна с члена на Политбюро Огнян Дойнов и още трима души на борда. Тъй като за същата дата заявка бил направил и Владимир Живков, самолетът закарва Дойнов до Варна, връща се празен в София, взема сина на Тодор Живков с компанията му от 4 души и отлита отново до Варна, за да се върне пак празен.
Правилникът за ползване на тези самолети и хеликоптери, както и всички други подобни документи, е бил строго поверителен, подписан еднолично от Тодор Живков.
В нарушения дори на секретния устройствения правилник на УБО в бюджета на управлението всяка година били залагани в
партида "Други народни доволствия"
около 2 милиона лв, за да се поемат разходите на правоимащите в почивни домове и станции. За времето на отдиха лимитът им за безплатна храна се увеличаавал с 30%, те не плащали за плодовете и напитките, сервирани им на плажа или в стаите.
Десетки милиони левове са похарчени за строителство, разширяване или ремонт на държавните почивни резиденции "Евкскиноград", "Шабла", "Перла" и др. Според документите "Перла" (след години купена от покойния Илия Павлов и превърната в резиденция на някогашната групировка "Мултигруп") е най-скъпото удоволствие на велможите.
Авторът отбелязва, че до началото на 80-те години за ползването на самолети и резиденции е имало все пак някакъв ред, но след това, когато синовете и дъщерите, на големите шефове създали свои семейства и народили внуци, вече не били спазвани никакви правила и забрани.
В "Евксиноград" нормативът бил един правоимащ да остава до 30 дни. Но през 1983 г. фамилията на Гриша Филипов прекарала там общо 439 дни, а на Григор Стоичков - 387 дни. Това означава, че двете семейства са били в луксозната резиденция 177 дни повече от всички останали посетители през цялата 1983-та.
През следващите години в бившия царски дворец почивали фамилиите на Милко Балев, Пенчо Кубаднски, Петър Танчев, Начо Папазов, Димитър Стоянов, Добри Джуров, Димитър Станишев, Георги Йорданов, Огнян Дойнов, Васил Цанов Василев, Йордан Йотов, Георги Атанасов, Стоян Марков. Ограничението за 30-те дни спазили само Тодор Живков и Андрей Луканов.
Без никакво разпореждане в безплатната консумация била включена и "Рибарска хижа" в резервата "Шабла". Най-често там ядели и пиели без да плащат Пенчо Кубадински, Владимир Живков, Евгения Живкова, Пламен Кубадински, Орлин и Лъчезар Филипови...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!