И звънредна проверка на Сметната палата установи, че Министерството на здравеопазването (МЗ) е допуснало огромни пропуски и нарушения в реда, по който са отпускани лекарства за онкоболни. Изводът е, че в министерството има благоприятна среда за развитие на механизмите, които генерират и поддържат корупционните практики.
Одитът обхваща периода 1 януари 2001 г. - 31 декември 2005 г.
През това време министри последователно са били Илко Семерджиев от правителството на Иван Костов, Божидар Финков и Славчо Богоев в кабинета на Сакскобургготски и Радослав Гайдарски в сегашния екип на Сергей Станишев.
Докладът с констатациите вече е изпратен до парламента и до премиера, съобщи БНР. Одитът обхваща периода 1 януари 2001 г. - 31 декември 2005 г.
Извънредната проверка как МЗ е отпускало лекарствата на онкоболните е предизвикана от обществения интерес и е направена след като палатата се е самосезирала, обясни членът на сметното ведомство Валери Апостолов.
Проверката установява, че
МЗ няма никаква лекарствена политика
и не е създало никакъв ред за отпускане на лекарствата за скъпоструващо лечение.
Министерството не е имало обобщени данни за броя на онкоболните, които се нуждаят от лечение, въпреки че е налице постоянна тенденция на изпреварващо нарастване на броя на болните.
Сметната палата (СП) е констатирала също, че не са били планирани реално необходимите финансови средства за доставките на лекарствата за скъпоструващо лечение. По тази причина много онкоболни са оставали без лекарства.
В същото време в министерството не се е водел никакъв отчет за тези дейности.
От Сметната палата са категорични, че в тази ситуация
възможностите за корупция
в системата по отпускане на лекарства за онкоболните са много високи.
От там са отправили препоръки към министерството да изработят нова лекарствена политика за скъпоструващото лечение, нов механизъм за обществените поръчки.
Министерството трябва да създаде и ефективен контрол по осигуряване на лечението.
От тук нататък правителството, парламентът и прокуратурата трябва да решат как да постъпят, казаха от палатата.
От 1 януари т.г. в сила влязоха правила за реда и начина на планиране, разпределяне, разходване и отчитане на средствата за лекарствени продукти и медицински изделия за централни доставки, включително и по Наредба 34 от 25 ноември 2005 г. за реда за заплащане от републиканския бюджет на лечението на българските граждани за заболявания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, както и за осъществявания контрол.
Правилата са утвърдени със заповед на министъра на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски.
Това е една от мерките, предприети от министерството за изпълнение на препоръките от одитния доклад на Сметната палата за лекарствената политика на МЗ, се посочва в съобщение на пресцентъра на ведомството.
Констатациите и препоръките в одита на Сметната палата обхващат период до края на 2005 г., а с решения на ръководството на МЗ през 2006 г. много от посочените пропуски са отстранени или са предприети действия за тяхното отстраняване, пише още в съобщението
Ведомството изготвя доклад по извършения одит и по изпълнението на Наредба 34 и в законовия срок - до 31 март, той ще бъде представен в Сметната палата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!