Ди иетата на бившите сътрудници на ДС и РУМНО ще бъдат разкрити, дори когато става въпрос за сегашни секретни спецагенти на България. Изненадващото решение бе прието на второ четене на поправките на Закона за достъп до секретните документи на тайните служби днес. Комисиите по отварянето на архивите нямало да се съобразяват със сегашното прикритие на шпионите на МО и спецслужбите на МВР, ако през последните 10 години те са заемали и публична длъжност. Ако са стояли в сянка обаче, изобличението ще им бъде спестено. Това е достатъчно, за да бъде опазена националната сигурност, твърдят вносителите от мнозинството
Имената на всички щатни и нещатни сътрудници ще бъдат публикувани с неограничен достъп в специален Интернет сайт. За "тъмно минало" ще бъдат проверявани приоритетно всички лица, заемали публична длъжност след 1989 г. В тази група влизат президент, вицепрезидент, премиер, министър, депутат, областен управител, кмет, общински съветник, съдия, следовател, прокурор, член на НеСеРеТе, на управителен или контролен орган на БНР или БНТ, генерелен директор на БТА, лице от надзорния или изпълнителен съвет на АП. На същата осторожна проверка с предимство ще бъдат подлагани и всички, извършвали публична дейност във въпросния период. Това са членове на управителни, надзорни и контролни съвети на банки и застрахователни дружества, на адвокатски съвети, главни, зам.- и отговорни редактори на вестници и списания, на програми по БНТ и БНР, както и на други национални ТВ- и радиооператори, водещи на информационни предавания в национален ефир, партийни управници, шефове на профсъюзи и религиозни организации. Най-първо в Интернет обаче ще бъдат публикувани имената на кандидатите за депутатските и президенстки избори тази година. "Позорните листи" ще висят и редом с изборните списъци по сладкарници, магазини, гари и клубове.
Изобличаването на сътрудниците ще става на две етапа и за него ще отговарят две комисии. Първата ще се грижи за отварянето на архивите, обработването на информацията и подготвянето й за огласяване. Тя се състои от 7 члена с мандат от 5 години. 5-ма от тях ще бъдат избирани от НС, а двама - от кабинета. Втората комисия ще отсъжда кое от разкритията трябва да стане публично достояние. Тя има също 5-годишен мандат. Председателят й се избира от президента. 2-ма от членовете й са магистрати от Върховния касационен съд, и двама - от Върховната касационна прокуратура.
ПГДЛ бойкотира гласуването на закона, защото предлаганите днес текстове за промяна са съвсем различни от разглежданите на първо четене.
Разсекретяват и досиетата на действащи спецагенти
Досиетата на бившите сътрудници на ДС и РУМНО ще бъдат разкрити, дори когато става въпрос за сегашни секретни спецагенти на България. Изненадващото решение бе прието на второ четене на поправките на Закона за достъп до секретните документи на тайните служби днес. Комисиите по отварянето на архивите нямало да се съобразяват със сегашното прикритие на шпионите на МО и спецслужбите на МВР, ако през последните 10 години те са заемали и публична длъжност. Ако са стояли в сянка обаче, изобличението ще им бъде спестено.
28 февруари 2001, 13:28
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!