М арио Капеки, сър Мартин Еванс и Оливър Смитис са тазгодишните носители на Нобеловата награда за медицина или физиология за поредица от открития, свързани с ембрионалните стволови клетки и рекомбинацията на ДНК при бозайниците.
Тримата учени изследваха генетичните промени при мишки с помощта на ембрионални стволови клетки, съобщи Нобеловият комитет (nobelprize.org).
Откритията позволяват да се постави началото на технология с огромно значение, свързана с гените на мишките. Тримата лауреати работят в различни лаборатории в САЩ и Великобритания.
Работата на Еванс помага в изучаването на кистозната фиброза и в тестването на ефектите от генната терапия. Смитис също е работил върху генен таргетинг за кистозната фиброза и за таласемията, високото кръвно налягане и атеросклерозата.
"В резюме генният таргетинг при мишки прониква във всички области на биомедицината. Значението му за разбирането на функциите на гените и ползите му за човечеството ще продължат да се увеличават през идните години", се казва в съобщението на Кралския Каролински медикохирургичен институт.
Според научната редакция на Шведското национално радио се е очаквало наградата да бъде присъдена за изследвания в областта на стволовите клетки или лечението на рака.
Лауреатите на Нобеловата награда за медицина или физиология се определят от Кралския Каролински медикохирургичен институт в Стокхолм, Швеция, и се връчват от краля на Швеция на церемония в Стокхолмската концертна зала.
Отличието, което се присъжда от 1901 г., през тази година е на стойност 10 млн. шведски крони или 1,54 милиона долара.
Сред по-известните учени, получили награда за медицина или физиология, са Иван П. Павлов (Русия) - 1904, Роберт Кох (Германия) - 1905, Александър Флеминг (Великобритания) - 1945, Джордж Бидъл (САЩ), Едуард Тейтъм /САЩ/ и Джошуа Ледърбърг (САЩ) - 1958.
Андрю Файър и Крейг Мело бяха наградени през миналата година за откритието на фундаментален механизъм за контрол върху потока на генетичната информация, на РНК-интерференцията - изключването на гени от двойно спирална РНК. Това ще помогне за генетично лечение на болести като рак и СПИН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!