Плановете включват и създаването на ново транспортно средство, което да замени флотилията американски совалки, която стои на земята след катастрофата с "Колумбия" преди година. Буш покани и други държави да се присъединят към пътешествието, за което той настоя, че не е надпревара.
Американският президент акцентира върху няколко основни цели на новата програма, информира пък БНР. Първата е завършването на международната космическа станция до 2010 г., като по този начин САЩ ще изпълнят задълженията си към международните си партньори и ще могат да се концентрират върху провеждането на нови изследвания.
Втората цел на новата американска програма ще е създаването и тестването на нов космически кораб, който да замени совалките, до 2008 г., като първата мисия с участието на хора ще е не по-късно от 2014 г. Основното предназначение на кораба обаче ще бъде транспортирането на астронавти на далечни полети.
Третата цел е изпращането на хора на Луната до 2020 г., като това ще се превърне в начална точка за по-далечни проучвания, например на Марс.
"Ние ще дадем на НАСА нова насоченост, нова визия за бъдещи изследвания, ще създадем нови кораби, които да превозват хората из Вселената, да стъпят на Луната и да се подготвят за нови далечни пътувания", очерта Джордж Буш насоките на новата програма на НАСА.
Говорител на американската космическа агенция НАСА заяви, че планът означава фундаментално преустройство на организацията, за да могат да бъдат постигнати новите цели.
Последният човек, стъпил на Луната - Южен Кернан, който командваше мисията "Аполо" 17 през 1972 г. заяви, че е очаквал този ден от 31 години.
Но водещи представители на опозиционната демократическа партия заявиха, че ще бъде по-добре парите да се инвестират в създаването на нови работни места, подобряването на обществения сектор и справяне с големия бюджетен дефицит на страната.
Проучвания на общественото мнение показват, че американците са разделени приблизително 50:50 по въпроса дали си струва да бъдат подкрепени плановете на президента. Пилотиран руски кораб може да се отправи към Марс до 10 години, предаде пък ИТАР-ТАСС. В Ракетно-космическия център се разработва проект за кораб, който не само да отнесе хора до Червената планета, но и да ги върне обратно на Земята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!