И зследване на Италианската банкова асоциация сочи, че броят на банковите обири след амнистията през 2006 г. се е удвоил. Тогава бяха освободени извършителите на по-леки престъпления.
Проучването показало, че нападенията над банки са зачестили още в месеца след амнистията, въпреки че преди това е имало тенденция на спад.
Вследствие на 15-те амнистии през последните 40 години в Италия броят на обитателите на затворите е спадал средно с 20-50 %. Това е довело до пускането на свобода на хиляди престъпници.
След всяка амнистия обаче рязко се увеличавал броят на банковите удари.
Най-засегнати от този вид престъпление са областите, от чиито затвори биват освобождавани най-много затворници.
В повечето случаи амнистиите и опрощаването на някои видове престъпления в Италия имат за цел изпразване на препълнените килии.
Критиците на тази мярка обаче предлагат изграждането на нови затвори.
Според проучването всеки затворник струва на италианската държава 70 хил. евро годишно. Разноските са високи най-вече заради многото разходи по охраната. На всеки затворник в Италия се пада по един надзирател.
Амнистията и увеличаването на някои престъпления след това обаче струва на държавата по 150 хил. евро годишно за всеки освободен затворник, твърди изследването. В тези сметки не влизат щетите от увеличаването на наркотрафика.
Преди амнистията през 2006 г. в италианските затвори е имало 60 хил. души. Благодарение на нея броят на обитателите им е спаднал на 34 хил.
Увеличаването на престъпленията след амнистията обаче е довело отново до запълване на килиите, така че година след нея вече имало 43 хил. затворници, колкото е и капацитетът на затворите в Италия.
Неслучайно италианският министър на правосъдието Анджелино Алфано опроверга появилите се в медиите коментари, че се готви поредната амнистия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!