Б ългария е на 72-о място по показателя "глобална конкурентоспособност" за 2006 г. в класацията на Световния икономически форум в Давос. Страната отстъпва с 11 места в сравнение с 2005 г. Такова е мнението на 11 000 мениджъри на компании от целия свят.
Проучени са 125 държави в света, като методологията включва количествените индикатори и мнението и прогнози на предприемачи. От България са били проучени 130 фирми.
Според Центъра за икономическо развитие отстъплението на България е значително и се дължи на негативните оценки на представителите на бизнеса за ефективността на институциите.
Това са показатели, свързани с безпристрастността и експедитивността на съдебната система при решаването на търговски спорове, разпространението на корупционни практики, неефективната борба с организираната престъпност, недостатъчната защита на интелектуалната собственост, тромавата регулативна среда, липсата на прозрачност при обществените поръчки.
Точно в тези области България е обект на най-тежки упреци от страна на Европейската комисия в обявения вчера доклад за присъединяването към ЕС.
Лошото класиране е и защото страната изостава в технологичното развитие (68-о място) и иновативния потенциал (87-о място). Тук най-добри позиции сред новоприсъединилите се към ЕС държави има Естония - 16-то място).
България изостава и по отношение на качеството на базисната инфраструктура (65-та позиция), но поне в тази област изпреварва Румъния, която е 77-а.
България показва много добри резултати в макроикономическото развитие. Тук тя се класира значително по-напред от повечето страни от Централна и Източна Европа - 35-та позиция. Преди нея остават само две страни ? Естония и Словения. Благоприятната макроикономическа среда сама по себе си не може да доведе до динамичен икономически растеж и висока конкурентоспособност. Отсъствието обаче на макроикономическа стабилност може да попречи на перспективите за устойчиво развитие. В този смисъл България има предпоставки за постигане на дългосрочен растеж, коментират специалистите от ЦИР.
При фирмената конкурентоспособност България е на 83-то място. Най-добро класиране сред страните от Централна и Източна Европа имат Естония, Словения и Чехия.
Бизнес средата продължава да се оценява негативно от представителите на бизнеса - България заема 95-то място, а при фирмените стратегии остава на 81-а позиция.
Българските компании имат най-сериозни затруднения в следните области:
- липса на адекватна политика за квалификация и преквалификация на човешките ресурси;
- неефективен маркетинг и ниско качество на професионалния мениджмънт;
- отсъствие на активна политика за купуване и внедряване на съвременни технологии.
Тези няколко сериозни проблеми водят и до по-ниска конкурентоспособност на българските фирми, показва проучването, извършено сред български фирми.
В световен план
след като в продължение на три години Финландия заемаше първа позиция, тази година тя е изместена от Швейцарияотчита Световният икономически форум в Давос.
Традиционно сред най-конкурентните държави през последните години са Скандинавските страни - Финландия (2); Швеция (3); Дания (4).
Опитът на Швейцария и на скандинавските страни показва, че ефективните институции и стабилната макроикономическа среда, първокласното образование, фокусирането върху технологичното и иновационното развитие, са в основата на печелившите стратегии за повишаване на конкурентоспособността.
Сред първите десет са и Сингапур, САЩ, Япония, Германия, Нидерландия и Великобритания. Трябва да се отбележи отстъплението на САЩ от първото място през миналата година до 6-то през 2006 г.
САЩ продължават да се "радват" на благоприятен бизнес климат, ефективно функциониращи пазари и огромен технологичен и иновативен потенциал. Същевременно обаче в страната съществуват някои макроикономически неравновесия - нарастващо ниво на публична задлъжнялост, висок търговски дефицит, който създава рискове от уязвимост на икономиката.
Най-конкурентоспособна сред страните от Централна и Източна Европа продължава да бъде Естония (25). Много добре се "справят" и Чехия (29), Словения, Латвия и Словакия. Отстъпва Полша, която от 43-то място през миналата година е на 48-о през 2006 г. Отстъпва и Унгария - от 35-о на 41-о място.
Впечатляващи успехи по отношение на конкурентоспособността постигат Хърватия и Турция. Хърватия скача от 64-то на 51-о място, а Турция - от 71-о на 59-о.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!