А мериканският държавен секретар Кондолиза Райс разкритикува прекалената концентрация на власт в Русия в ръцете на президента Владимир Путин, предадоха информационните агенции.
Правителството на Путин е съсредоточило толкова много централна власт, че това може да подкопае обвързаността на страната с демокрацията, подчерта Райс пред репортери в Москва след среща с правозащитници.
Тя се аргументира, че липсата на балансиращи институции срещу властта на президента е проблематична за демократичното развитие на всяка държава.
Всички се съмняват, че съдебната власт в Русия е напълно независима, отбеляза още Райс. Тя освен това постави под въпрос независимостта на електронните медии и реалната власт на парламента.
Райс и американският министър на отбраната Робърт Гейтс бяха в Русия за среща във формат "2 плюс 2" с руските си колеги Сергей Лавров и Анатолий Сердюков. Главна тема на разговорите им бяха намеренията на САЩ да изградят радарна база в Чехия и да разположат ракети прехващачи в Полша, които да противодействат на ракетни нападения от страни като Иран или Северна Корея.
След цял ден тежки разговори най-сериозни се оказаха противоречията по плана на Съединените щати да инсталират 10 ракети прехващачи в Полша и радарна станция в Чехия, които така и не бяха преодолени.
Може би затова, когато се срещна в американското посолство с активисти на правозащитни организации, държавният секретар ги увери, че иска да им помогне да създадат институции, които да защитават хората от своеволията на държавата.
Срещата може да подразни Кремъл, който е чувствителен към западните обвинения, че ограничава демократичните свободи и който подозира, че чужди правителства се опитват да влияят на резултата от президентските избори догодина, отбеляза агенция Ройтерс.
Робърт Гейтс пък попитал по време на разговорите дали Русия наистина е заинтересована от сътрудничество със Съединените щати в областта на противоракетната отбрана.
Това разкри самият Гейт пред репортери по време на обратния път към Вашингтон.
Шефът на Пентагона и Кондолиза Райс заявили на руските си събеседници, че виждат малко логика в опитите на страната им да предотврати разполагането в Източна Европа на елементи от противоракетния щит на САЩ.
"Ако вашите приказки за партньорство са само за да ни спрат в Чехия и Полша, няма да стане", предупредил ги Гейтс.
Министърът на отбраната призна, че Съединените щати и Русия се разминават в позициите си доколко непосредствена е военната заплаха от страна на Иран.
Според Москва Ислямската република се нуждае от 15 до 20 години, за да се сдобие с ракета, която е в състояние да достигне Европа, докато Вашингтон смятат, че този срок е по-кратък, уточни той.
Веднага след руско-амер иканската среща в Москва бе декларирана тревога и от общия японско-американски проект за ракетна отбрана.
Русия и гледа на него като на опит за осигуряване на военно превъзходство, заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за японската агенция Киодо.
Американската армия за пръв път разположи в петък в Япония мобилна система за засичане на ракети. Мярката е в рамките на усилията на САЩ за защита на архипелага от евентуална севернокорейска атака.
Лавров подчерта, че Москва се опасява от перспективата системата да бъде използвана срещу Русия и Китай. "Ние сме против разполагане на системи за ракетна отбрана, чиято цел е осигуряването на военно превъзходство", допълни той.
Системата, състояща се от сателитни антени и компютри за обработка и анализ на събраната информация, ще гарантира ранно предупреждение за ракети, изстреляни в посока към Япония. Предвижда се данните незабавно да бъдат получавани от американските сили в Япония и от японското правителство.
Мобилният комплекс е доставен в базата Мисава в северната префектура Аомори. Той ще бъде управляван от 18 американски военни. Друга подобна система вече действа в Южна Корея.
Американският противоракетен щит и други щекотливи теми - статута на Косово и отношението към иранската ядрена програма - ще обсъждат днес във Висбаден канцлерът на Германия Ангела Меркел и руският президент Путин.
Очаква се Меркел да засегне и други въпроси като тенденцията към авторитаризъм в Русия и положението на правата на човека там, заяви експерт по руско-германските отношения.
"Отношенията между двамата са добри, без да са приятелски. Меркел е по-предпазлива и по-прагматична от предшествениците си и винаги изтъква, че най-важни са отношенията със САЩ, без обачеда е антируски настроена и без да споделя силно отрицателната позиция на Полша към Москва", посочи експертът.
В тази девета германско-руска среща на върха ще участват също 13 министри и ръководители на държавни агенции от руска страна и 11 министри от германска.
Ще бъде обърнато голямо внимание на търговско-икономическите отношения, които са ключов фактор в стратегическото германско-руско партньорство. Германия иска да получи по-голям достъп до руския пазар за индустриалните си гиганти, а Русия иска да инвестира в Западна Европа, където е приемана с подозрение, отбелязва Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!