К рая на месеца е и току що сте платили всички дължими сметки за наем, кредит, комунални услуги и.т.н. След като сте се издължили до стотинка, установявате за пореден път, че не е останало нищо, което да заделите настрана. Отново си казвате, че реализирането на спестовния ви план ще трябва да покача до следващия месец.
Звучи ли ви познато? За много от нас това е така. Противоположно на общоприетото мнение обаче, финансова сигурност може да бъде постигната с няколко лесни сметки, благодарение на които спестяването на пари може да бъде осъществено. Това, което има значение в случая е да знаете колко харчите и да се научите да изразходвате по-малко от това, което печелите.
Повечето от по-големите ви месечни разходи вероятно са фиксирани, подобно на наем, заем, вноска за кола и други подобни ежемесечни плащания. В случая обаче е по-важна променливата категория разходи, които не струват много и трудно може да се контролират, като например парите, които отиват за ежедневно ви кафе и храна, вестник или ново DVD.
Ако направим обаче една проста калкулация на тези ежедневни разноски ще установим, че сума от 3 лева на ден, нараства на 90 лева месечно и на 1 100 лв. годишно. Равносметката в случая е, че тези малки, незначителни на пръв поглед разходи ви струват много повече от колкото осъзнавате.
Всеки може да си позволи да спести малко пари
Да спестите пари е по-лесно отколкото си мислите. Ако например решите да си правите сами кафето и храната сутрин ще спестите тези три лева на ден и ще заделите 90 лева на месец от вашата сметка. Колкото по-рано започнете толкова по-добре.
Разбира се, не ви съветваме да елиминирате всичките си дребни удоволствия, но всеки трябва сам да реши от кои покупки е склонен да се лиши, с оглед постигане на финансовите си цели. Ето и някои идеи, които могат да ви помогнат да контролирате финансите си:
Записвайте всички разходи. Опитайте в продължение на седмица да правите списък на абсолютно всички разходи. Ще установите, че малките на пръв поглед суми постепенно нарастват.
Плащайте само в брой. По този начин нагледно ще се убедите, че парите ви се топят, и ще сте по-склонни да се въздържате от импулсивни покупки. Отложете с един ден покупка за повече от 100 лева.
Ако наистина сте решени да закупите желаната стока, ще се върнете отново в магазина и ще го направите, но може и с времето да размислите и по този начин да си спестите 100 лв.
Отворете си спестовна сметка. Ако спестяванията ви са разделени от парите за харчене много по-лесно ще контролирате бюджета си, а и ще може да се възползвате и от начисляваща се лихва.
Спестяването трябва да бъде ваш приоритет, затова депозирайте 10% от доходите си в сметка, веднага щом получите заплатата си. Може да наредите и автоматично прехвърляне на сумата от разплащателната в спестовната ви сметка. Така след няколко години ще разполагате с една приемлива сума от спестявания.
Ако получите непредвидена сума пари, депозирайте цялата или част от нея в сметката си, но не спирайте да заделяте и ежемесечната такава.
Използвайте буркан или спестовна касичка за рестото от монети. На пръв поглед тази приумица може да ви се струва неефективна, но с течение на времето ще се уверите, че помага да пестите.
Не харчете за луксозни стоки. След дълга седмица, преминала в работа, ви се иска да задоволите подтисканите си потребности и казвайки си "Аз заслужавам." се отправяте към търговския център с луксозни примамливи стоки.
Запомнете, че нещата които купувате не са подаръци за вас, а стока, продукт, който струва пари. Тук е момента да си кажете: "Разбира се, че заслужавам това, но мога ли да си го позволя? Ако не мога, значи трябва да осъществя спестовните си планове!"
Не пазарувайте без списък. Не ходете на покупки с всичките си налични пари, така ще бъдете изкушени да изхарчите сума, която не може да си позволите да изгубите. Списъкът на покупките тук е необходим, за да се избегнат ненужни на този етап разходи.
Възползвайте се от възможността да си създадете отговорна спестовна стратегия, която да бъде едновременно ефективна, практична и постоянна. Така, ако сте готови да спестявате ще може да извървите пътеката към финансова отговорност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!