"Учители търсят подкрепа на кръстовищата в София", пише в заглавие в. "24 часа". "Блокада! Учителите спират движението", отбелязва на първата си страница в. "Труд".
Учителската стачка ще парализира движението в центъра на София до края на месеца. Което означава, че в деня на изборите - 28 октомври, основният град на държавата ще е под блокада, се посочва в публикацията.
"Изходът от учителската стачка ясен утре", продължава по темата "Монитор". В 8.30 ч. сутринта при президента Георги Първанов се събират представители на трите учителски синдиката и лидерите на КТ "Подкрепа" и КНСБ, за да се разискват исканията на учителите за 100% увеличение на работните заплати и за други проблеми в образованието.
Покана да присъстват на срещата са получили и министрите на образованието и на финансите Даниел Вълчев и Пламен Орешарски, отбелязва изданието като се позовава на лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
"Няма социален диалог, когато няма отговорна власт", коментира в. "Сега". В публикацията се посочва, че учителите са прави да искат пари точно от това правителство. Вече шеста година министерството на образованието е все на една и съща политическа сила - НДСВ, а настоящата тройна коалиция е приемник на два от субектите в предишното правителство.
Не може да има извинение нито за липсата на приемственост, нито за недостиг на време, в което да се решават проблемите. И какъв е "социалният диалог", който води бездействащото правителство. Плаши, че ако бръкне в бюджетния излишък, ще се развихри още по-голяма инфлация. Но къде е анализът, къде са данните, къде е експертната държавна оценка за това доколко увеличените заплати ще вдигнат инфлацията, пита авторът.
"Как бедните учители раждат милионери", е озаглавен коментарът във в. "Стандарт". Отбелязва се, че когато 10 хил. учители излязат на улицата и датата не е 24 май, не може да не се стреснеш. Още повече че сегашните манифестации са в навечерието на избори. Оттук нататък правителството няма печеливш ход. Ясно е, че ако иска да укроти страстите, ще трябва да вдигне учителските заплати с повече, отколкото е планирало. Прекалено оптимистично е да се вярва, че учителските синдикати ще се съгласят на някакви си 30%, както са правели предишни години, се посочва в коментара.
"От инат властта ни обрича на простотия", е позицията на ректора на Софийския университет проф. Боян Биолчев. "Когато нещо е пагубно за историческата съдба на един народ, държавата, която застава в негова подкрепа, се самообрича. Важно е хората да знаят следното - последното, което българският учител иска, е децата ни да не се обучават. Това е дълбоко болезнено и в крайна сметка съдбовно", казва той в интервю за в. "Стандарт".
"Протестите на горските са тест за премиера", коментира в ."Труд" като информира, че от утре и горските се вдигат на протест срещу нерешаването на социалните им проблеми и мизерните заплати.
Стачката на лесничеите е емблематична и е тест за премиера Станишев, който пое личен ангажимент към горската реформа. До стачката се стигна, защото съдбата на гората и нейните стопани не са били и сега не са приоритет за държавната политика. Въпросът е какво ще предприемат лесничеите, ако премиерът и финансовият министър им отговорят - бюджетът няма пари, отбелязва изданието.
"ЦИК скъсява бюлетината до 1,5 метра", информира в. "24 часа". Партиите, които не са се регистрирали за определен тип избор, няма да бъдат изписвани върху бюлетината, което ще доведе до скъсяването й.
"Предизборно кръвосмешение", е озаглавен анализ във в. "Сега" за предизборното сближаване на инак враждуващи помежду си партии. Няма сини, червени и жълти, има каста, която държи на всяка цена да остане на власт. Затова довчерашният издател на костовисткия официоз "Седем" днес вече е в ГЕРБ, а червеният депутат Петър Кънев е собственик на десебарско радио.
Пак по тая причина Доган е склонен да подкрепи десния Мартин Заимов в София, за да спаси от потъване СДС и най-вече ортака си Пламен Юруков. Затова новите кадровици в НДСВ се разправят по-жестоко с вътрешните си врагове, отколкото с политическите си опоненти. Затова нищо друго няма значение, освен на власт да сме "НИЕ" - оцеляващата политическа каста, отбелязва авторът.
"Бюджетният излишък наближи 3 млрд. лева", пише в. "Сега". Излишъкът в хазната към края на август възлиза на 2.87 милиарда, съобщи вчера Министерството на финансите. Той е 21 пъти повече от записаните в закона за бюджета 134 млн. лв., или 5.6% от БВП.
"Ако хазната се изпразни, нацията какво ще прави?" - този въпрос поставя финансистът Емил Хърсев в интервю за в. "Труд". "Всяка стопанска система има буферна зона, преди да стигне до катастрофични последици. В бюджета съществуват резерви, за да бъдат изпълнени незабавно исканията на учителите. Но не в това е въпросът. Защото тези искания нито ще са последните, нито пък са най-драматичните като абсолютна сума", казва той.
Въпросът е - какво би се случило, ако всеки, който е на бюджетна издръжка, постави същото искане, продължава Хърсев. Това не би могло да го издържи дори и голям и стабилен бюджет. Държавата отдавна трябваше да излезе от секторите образование и здравеопазване. Трябваше да намали апарата си, данъците, ДДС-то, за да не се стига до този огромен излишък, който създава заблуда у всички, смята финансистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!