"Директивата Болкещайн в ръцете на Европейския парламент", посочва в заглавие "Монд".
След като през януари отхвърли директивата, Европарламентът получава нов шанс да покаже, че играе съществена роля в законодателния процес, отбелязва изданието.
"Болкещайн: пропуснатият шанс", пише в коментар "Фигаро". Макар и лишена от същността си, директивата за либерализацията на услугите в Европа продължава да бъде нещо много страшно за френската левица, подчертава изданието.
Протестите срещу текста, подложен на гласуване от евродепутатите, показват по-скоро демагогия, отколкото истинска политическа стратегия. Защо продължават негодуванията, когато най-оспорваната точка бе премахната, пита "Фигаро".
Измислиците за полския водопроводчик, който щял да отнеме работата на френските майстори, фантазии на привържениците на "не"-то на референдума на Европейската конституция, вече нямат основание да съществуват, категоричен е вестникът. При тези условия, ако отхвърлянето се запази, то само ще послужи за запазване на конфузията.
Директивата вече послужи за погребването на Европейската конституция и за хвърлянето на континента ни в политическа безизходица, от която няма да излезем дълго време, за голяма радост на други световни сили, отбелязва "Фигаро".
Журналистът Патрик Жаро от "Монд" коментира: "Предстоят нови разисквания по директивата. Всички си спомнят миналогодишните във връзка с референдума за Европейската конституция. Междувременно тя извървя своя път и сега предстои обсъждането й от Европейския парламент, който ще се заеме с нея на пленарно заседание днес.
Това е и поводът да се заговори отново за нея, още повече, че Европейският парламент разполага със смекчената й версия - Директива за либерализиране на услугите.
Версията, чието обсъждане предстои днес е изработена от две от най-важните партии в ЕП - Социалистическата и от групата на Европейската народна партия, една по-скоро консервативна партия с дясно центристка ориентация, които постигнаха съгласие по текст, не включващ принципите по тази проблематика на страната на произход, но за сметка на това съдържащ редица данни.
Директивата е предназначена да осигури не само предметен обмен като например стоковия, но и този на услугите. Либералите, както и самият Фриц Болкещайн, който не заема вече поста европейски комисар, но който е в основата на тази директива, считат, че в този вариант, директивата е лишена от своя замисъл.
Крайната левица, която мобилизира своите привърженици за организирана от нея съботна демонстрация в Страсбург, пък напротив, казва "не", подобно на френското "не" на Евроконституцията и смята, че тази директива не е добра по принцип, и че дори нейният смекчен или подсладен вариант е неприемлив."
Днес ще стане ясно дали парламентът е в състояние да събере нужното мнозинство, за да промени в дълбочина първоначалния проект, както го искат германската социалистка Евелин Гебарт и британецът от групата на Европейската народна партия Малкълм Харбър, четем още в "Монд".
Така обаче парламентът се изправя срещу Европейската комисия, която защитава доста либералния текст, изготвен от бившия комисар по вътрешната търговия Фриц Болкещайн и одобрен от колегата му Романо Проди през януари 2004 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!