С поред журналиста Асен Григоров, цитиран от БТА, общественото присъствие е много важно не само за това как днес ще се гласува законът, а и за това как после ще бъде избрана бъдещата комисия за досиетата и най-вече кой ще бъде председател на тази комисия.
"Защото паралелният архив, който се създава с новия текст в закона, ще бъде на разпореждане само и единствено на председателя", допълни той. В този смисъл това е ключова фигура и трябва да се постави искането председателят на комисията да бъде ясна и безспорна гражданска фигура, смята Григоров.
По думите му следващата стъпка на гражданския натиск трябва да бъде насочен към избора на председател на комисията. Той ще се избира от парламента и трябва да се приеме с възможно най-голямо мнозинство, а не да бъде просто гласуван от тройната коалиция, допълни журналистът.
Според него пропагандните тези, на хората, които са против отварянето на всички досиета са били, че никой не се интересува от тази тема.
"Събирането тук на фигури с присъствие в обществото и силни лични позиции показва, че интересът е жив и наистина има обществена енергия за пълното отваряне на архива на ДС", каза той.
Григоров допълни, че неговите очаквания са били да се съберат 20-30 души, а реално са се събрали над 70. По думите му има известна неяснота колко души ще бъдат скрити - 50, 150 или 300. Много е важно кои са тези хора, смята той.
Медийният експерт Георги Лозанов, който бе сред протестиращите, каза, че според него още
от самото начало управляващите не са имали намерение да отворят досиетата докрай.
Те са възнамерявали във всички случаи да оставят вътре в тази информация и в архива на ДС анклав, който да не добие публичност, да не влезе в гражданска употреба и в него са същинските връзки на съвременната политическа класа, допълни той.
"Имаше консенсус в обществото, този консенсус беше изразен в законопроекта и ако беше приет текстът, внесен от парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, това действително щеше да е едно радикално решение на въпроса за ДС и за нашите връзки с миналото", каза Лозанов. Според него процесът е бил спрян, за да се даде време за пазарлъци и натиск.
Подкрепящите инициативата имаха възможност да изразят това и в организирана подписка "Журналисти и публични фигури за пълно разкриване на досиетата на ДС". Преди да се разотидат протестиращите, към нея се бяха присъединили 120 души.
При идването на Волен Сидеров някой извика: "Лумпен!" и "Нещастник!".
Това накара лидера на "Атака" да се развика: "Кого наричаш ти така, бе? Веднага да се извиниш!". До входа на сградата го съпроводиха викове "Фашист" и "КГБ".
Лидерът на ГЕРБ Цветан Цветанов и председателят на сдружение ГЕРБ Душана Здравкова се подписаха под искането за отваряне на досиетата, но въпреки това бяха бурно освиркани. Чуха се викове: "Не е морално полицай да присъства тук". Цветанов и Здравкова обаче разговаряха с хората и ги поуспокоиха.
Председателят на парламентарната група на Коалиция за България Михаил Миков бе посрещнат с викове "Мафия", а народния представител от ДПС Йордан Цонев - с "Турско мекере!". Хората се опитаха да се нахвърлят върху Цонев, но полицаи го обградиха и не позволиха сблъсък.
Депутатите Борислав Китов, Милен Велчев, Илияна Йотова, Димитър Абаджиев, Младен Червеняков, бяха освиркани на влизане в парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!