II блок на ТЕЦ "Бобовдол" беше пуснат през последния ден от изминалата 2002 г.(досега в централата е работел само III блок), а при необходимост има готовност за включване и на I блок. Около 1300 мегавата електроенергия подават за националната енергийна система трите централи в комплекса "Марица изток", предаде БНР.
Решението за окончателно спиране на I и II блок на АЕЦ-Козлодуй беше взето от Министерския съвет на 19 декември 2002 г., припомня националното радио. През първата година от спирането и подготовката за безопасно извеждане от експлоатация на 440-мегаватовите I и II енергоблок на АЕЦ-Козлодуй ще бъдат изразходвани близо 29 млн. лева.
България изключи два от шестте си реактори в АЕЦ-Козлодуй, предадоха световните агенции. Спирането на блок 1 и 2 на АЕЦ Козлодуй става съгласно споразумение между българското правителство и ЕС, който смята тези реактори за опасни, изтъкват агенциите.
ИТАР-ТАСС обяснява, че блокове 1 и 2 на козлодуйската АЕЦ от типа ВВЕР, съветско производство, са пуснати в експлоатация през 70-те години и по мнението на руски специалисти още не са изчерпали своя ресурс.
ДПА посочва, че износителят на енергия България ще компенсира спирането на двата 440-мегаватови реактора с увеличаване на добива в топлоелектрическите централи.
Първите два енергоблока на АЕЦ Козлодуй ще бъдат консервирани за 35 години, след което окончателно ще бъдат демонтирани, информират "Асошиейтед прес", ДПА и ИТАР-ТАСС. Агенциите добавят, че България, която води преговори за влизане в ЕС, се е съгласила да закрие до 2006 г. и блокове III и IV на същата АЕЦ, също смятани за опасни от евросъюза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!