Б ългарите губят търпение. Цели 63 години са им необходими, за да достигнат сегашния европейски стандарт, а тяхната единствена привилегия е, че пътуват без визи в Европа, пише в новия си брой белградското списание "Нин" (Nin.co.yu).
Независимо от това преимущество обаче, малко българи могат да си позволят лукса да пътуват в чужбина. Затова не е изненада, че много от тях са гласували за "Атака", убедени, че чрез ултрадесницата ще се чуе и техният глас, отбелязва изданието.
Според "Нин" нито протестите срещу турчина кмет във Варна (всъщност не кмет, а областен управител от ДПС - бел.ред.), нито недоволните роми, нито "Атака" са разтревожили европейските институции, които са реагирали спешно на сигнали за нарушения на човешките права във Войводина.
Обикновеният българин живее тежко, по-голямата част от заплатата си харчи, за да преживее.
Обикновено кара около 10-годишна кола. Рядко ходи на кино и театър, почти не купува книги, прави опит да започне някакъв малък бизнес, но обикновено стига до уличната сергия, се казва в публикацията.
Пропастта между богати и бедни е голяма. Уморените българи са апатични, така както сърбите са преситени от политически и престъпни афери, които се трупат, но не се решават.
Според "Нин" почти всеки българин смята, че има беззаконие на държавно ниво, че политиците крадат и мислят за себе си, че България е мафиотска държава.
И още - оплакват се от безпаричие и скъпотия, не вярват на политическите партии, а всеки пети има сексуални проблеми.
Бедните българи все още карат лада и вартбург, докато новобогаташите се придвижват с последен модели блестящи черни джипове, носят скъпи дрехи и имат самоуверена усмивка, отбелязва "Нин".
Те слушат и сръбска турбофолк музика, разхождат платинени блондинки, а Лепа Брена и Цеца са еталона им за естрадни звезди.
Според статията в София на всяка крачка се продават сувенири с нацистки символи и никой не пребоядисва фасадите с пречупени кръстове. Затова пък ресторантите и кафенетата, както в Сърбия, са пълни.
Българската храна е фантастична в сравнение със сръбската и обикновено евтина.
Сърбите само могат да завиждат на българските сирена, вина и ракии, които отлично се котират в деликатесните магазини в Ню Йорк и Вашингтон, признава изданието.
При това и в най-скъпите софийски ресторанти може да се вечеря за 10 евро, заключава белградският "Нин", като напомня, че заплатите в България са от 150 до 350 лв., а средната пенсия 140 лв.