М ислите си, че онлайн пиратството беше декриминализирано с последните промени в Наказателния кодекс? Всъщност сте в голяма заблуда.
Колко филма имате на диска си? Колко гигабайта музика? Софтуер? Имате ли документи за всичко това или поне легални носители? Ако нямате, то подлежите на лишаване от свобода за срок до пет години и глоба до пет хиляди лева. Ако съдът прецени, че деянието (стойността на музиката, филмите и софтуера) е в особено големи размери, наказанието е от две до осем години лишаване от свобода.
Това гласят последните изменения на Наказателния кодекс в частта му за престъпления срещу авторското право, които всъщност предвиждат завишаване на наказателната отговорност за посочените действия, а не намаляване, както много хора си мислеха. Това на практика означава, че отпада възможността за налагане на условни присъди лишаване от свобода и тази
удобна вратичка
за адвокатите на подсъдими за подобни престъпления се затваря, смята Велизар Соколов, представител на BSA - България. Освен това за пръв път законът инкриминира и държането на пиратски носители, което до момента не беше изрично упоменато и много "складове" и техните собственици избягваха наказателна отговорност с мотива, че не разпространяват, а колекционират музика, филми, игри и софтуер.
След тези изменения организациите за защита на авторските права очакват да се случи в скоро време и първата ефективна присъда лишаване от свобода за някои от периодично залавяните нарушители на Закона за авторското право и сродните му права.
Наред със Закона за движение по пътищата този е вероятно най-често и масово нарушаваният закон в България. Това са хиляди хора от всякакви социални прослойки и ако бъдат приложени тези мерки към тях,
ефектът би могъл да е лавинообразен
- личният състав на РПУ-тата спокойно може да следва жиците на кварталните доставчици и да образува дознание след дознание.
Това е и сложен политически въпрос, доколкото това "престъпление" се извършва в масовия случай от домашни потребители, за които често важи чл. 32 от НК - "не носят наказателна отговорност лица, ненавършили 14 години".
За тях единствената санкция е тази, която и в момента се прилага от МВР, когато нахълта в дома на някой пират - физическо изземване на компютъра.
Размерът на деянието ще се определя не според броя дискове с незаконно съдържание или обема на харддиска, зает от "нелегални" файлове, а според стойността му.
Това в случая гарантира, че дори и върху едно DVD (4.7 гигабайта) може да съберете достатъчно софтуер, за да попаднете под ударите на чл. 172а, ал. 4 и си изкарате "чудесно" в следващите две до осем години. За маловажни (по преценка на съда) случаи остават разпоредбите на новата ал. 5 на чл. 172, както и разпоредбата на чл. 55 от същия Наказателен кодекс.
"Законодателят е приел един балансиран подход
към това престъпление в сравнение с подхода в други страни", твърди Велизар Соколов. Предвидените наказания са меки в сравнение със САЩ и доста по-твърди в сравнение с други страни в ЕС, където обаче и ръстът на пиратството е по-нисък от България.
У нас 71% от целия инсталиран софтуер е назаконен според данните на BSA - България. С такъв ръст вероятно България ще бъде на първо място в ЕС по нарушаване на авторските права.
Това, което прави впечатление, е завишеният размер на предвидените в закона санкции спрямо нарушителите. Повече от ясно е, че акциите на МВР ще са насочени срещу големи нарушители, подобно на тези през месец май 2006, при които размерът на пиратския трафик се измерваше в десетки терабайти.
Това е обем, който трудно се побира в определението "имам няколко любими филма и музика за слушане". Прицел на правосъдието вероятно ще станат и собствениците на торент-тракери и локални сървъри, които предлагат незаконно съдържание с "користна цел".
Факт е обаче също така, че санкциите срещу престъпления срещу интелектуалната собственост "следват" развитието на интернет в България. В момента хиляди потребители имат скорост и качество на връзката, за което можеше само да се мечтае допреди три години, и така възможностите за онлайн "активности" нарастват.
Завишаването на санкциите само по себе си не носи успех в борбата с пиратството, "но е необходима част от прилагането на законите", отбелязва Велизар Соколов.
Ако обаче ескалацията на антипиратските мерки продължава със същият темп и механичен подход, в някое от следващите изменения на закона вероятно би могло да се стигне и до санкция доживотен затвор, тъй като потребителите ще са в състояние да свалят цяло DVD в рамките на минута.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!