П олитическият съвет на управляващата коалиция предложи за министър на икономиката и енергетиката да бъде утвърден Петър Димитров, а на правосъдието - Миглена Тачева.
Промените в кабинета трябва да бъдат гласувани от Народното събрание на 18 юли.
Петър Димитров ще поеме поста от Румен Овчаров, който подаде оставка след скандалите около "Топлофикация"-София и Националното следствие.
Миглена Тачева ще наследи начело на правосъдното министерство Георги Петканов, който подаде оставка по лични причини.
Петър Димитров е роден на 27 януари 1949 г. в Клисура. От 1976 г. работи като преподавател в Икономическия университет във Варна, по-късно става негов заместник-ректор, както и директор на Центъра за подготовка на кадри.
От 1990 г. е член на Висшия съвет на БСП, от 3 януари 1997 г. е член на Изпълнителното бюро на ВС на БСП. Председател е на Съвета по социално-икономическа политика на партията.
Бил е депутат в 37-ото, 38-ото, 39-ото Народно събрание. От 11 юли 2005 г. е депутат в 40-ото Народно събрание от "Коалиция за България".
От 24 август 2005 г. Димитров е член на Комисията по икономическа политика и на Комисията по бюджет и финанси. От 28 септември 2005 г. е председател на Постоянната парламентарна делегация в Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество. Женен с едно дете.
Миглена Тачева e родена на 24 май 1960 г. в гр. Провадия. През 1984 г. завършва право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Специализирала е в Националния център за съдии в Рино, Невада, и в Националния център за щатски съдилища в Уилямсбърг, САЩ.
Работила е последователно във варненския районен и окръжен съд.
От 29 август 2001 г. до 16 август 2005 г. е зам.-министър на правосъдието в правителството на Симеон Сакскобургготски.
От 1992 г. до 1997 г. е преподавател по административно право и процес в Центъра по администрация на Минстерския съвет.
От 1998 г. е член на Съюза на съдиите в България, член на Съюза на юристите, член на Обединени нестопански организации. От 1 март 2006 г. е изпълнителен директор на Центъра за обучение на адвокати "Кръстю Цончев".
Владее английски и руски език.
На срещата на тримата лидери бяха обсъдени и подкрепени и двете инициативи на премиера Станишев за структурни промени в изпълнителната власт.
Сформирана е политическа група от представители на БСП, НДСВ и ДПС, която да подготви законодателната основа за формирането на бъдещата Национална агенция "Сигурност".
Политическият съвет подкрепи инициативата за създаването на Държавна агенция за горите, която ще бъде структурирана чрез решение на Народното събрание. Гласуването му е предвидено за сряда.
След парламентарното решение Министерският съвет ще определи председателя и ръководството на агенцията. Тя ще бъде сформирана чрез отделянето от досегашното Министерство на земеделието и горите на основата на Националното управление на горите.
Ръководството на новата структура ще има задължението в кратки срокове да подготви всички законодателни промени, произтичащи от създаването й.
Във връзка с многобройните секторни искания за нарастване на работните заплати в бюджетната сфера Политическият съвет подкрепи отново декларираната нееднократно позиция на Министерския съвет, че до края на тази година не е възможно друго увеличение, извън заложения 10-процентен ръст за заплатите в бюджетния сектор от 1 юли.
Политическите ръководства на трите управляващи партии потвърдиха последователната политика на правителството за непрекъснат социален диалог със синдикатите и работодателските организации, който обаче не може да бъде предизвикван под натиск.
На 29 и 30 юли ще се проведе оперативно заседание на Министерския съвет съвместно с политическите ръководства на БСП, НДСВ и ДПС. На него ще започне обсъждането на макрорамката за бюджета за 2008 г. и на актуализацията на управленската програма на управляващата коалиция до края на мандата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!