С з змененията ще бъде създаден Междуведомствен съвет за специалните обществени поръчки
Правителството прие изменения и допълнения в Наредбата за условията и реда за възлагане на специални обществени поръчки. Те бяха обсъдени от лидерите на управляващата коалиция БСП, НДСВ и ДПС и политическите ръководства на трите партии на 6 декември т. г. Целта е създаването на по-ясна и точна регламентация на дейностите по възлагането на специални обществени поръчки с офсетно споразумение и създаването на по-добри условия за привличане на повече инвестиции, които да бъдат насочвани към приоритетни за правителството области и сектори от икономиката.
Промените в нормативната уредба предвиждат създаването на Междуведомствен съвет за специалните обществени поръчки с компенсаторно (офсетно) споразумение. Целта е постигането на по-добра координация между участващите в процеса ведомства и създаването на антикорупционна среда при възлагането им. Председател на съвета ще е министърът на икономиката и енергетиката. В неговите правомощия и компетенции е изпълнението на правителствената програма за създаване на условия за развитие на българската икономика, в това число и на дружествата от отбранителната промишленост ? потенциални офсет получатели както на директен, така и на индиректен офсет.
Членове на съвета ще бъдат петима заместник-министри ? на икономиката и енергетиката, на финансите, на отбраната, на вътрешните и на външните работи. В него ще участват и председателят на Българската агенция за инвестиции и заместник-председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения. Съветът ще има съвещателни правомощия и ще изготвя предложенията за решенията на Министерския съвет, които са свързани със специалните обществени поръчки.
Делегират се права на министъра на икономиката и енергетиката да подписва офсетни споразумения и да контролира изпълнението им в частта на индиректния офсет. Индиректни офсетни задължения са всички дейности, услуги, технологии, ноу-хау, права върху индустриална собственост и т. н., които създават нови продукти или обновяват съществуващите, повишават конкурентоспособността на българските стоки и услуги и увеличават експортните им възможности.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!