С лед 1 януари 2007 г., когато се очаква България да влезе в ЕС, ще бъдат направени големи промени в контрола на границите, които ще засегнат основно дейността на компаниите. Проверката на пътниците за Румъния и Гърция ще бъде значително облекчена. Ако в момента контролът на товарите се извършва изцяло от граничари и митничари, след присъединяването тези дейности ще се разпределят между три ведомства - Националната агенция по приходите (НАП), Гранична полиция и Агенция "Митници".
Данъчните служители ще отговарят за митническата обработка на товарите за ЕС, граничните полицаи ще правят паспортните заверки, а митничарите ще продължат да обработват документите за страните извън общността. Служителите на Агенция "Митници" ще поемат и съвършено нова функция - да събират акциза върху горивата, цигарите и алкохола. Както и досега, проверките на животинската и растителната продукция по външната граница със страните извън ЕС ще са задължение на ветеринарите и експертите към земеделското министерство.
С членството на България в ЕС митническите пунктове по границата ще намалеят от 17 на 8, предвиждат плановете на Агенция "Митници". На запад остават Калотина, Стрезимировци и Връшка чука на границата със Сърбия.
Потокът към и от Турция ще продължи както досега през Капитан Андреево и Лесово. Контролът на пристанищата Варна и Бургас и на летищата в страната също се запазва.
Осем са и ветеринарно-медицинските пунктове, където ще се проверяват всички внасяни животински и растителни продукти - на Калотина, Брегово, Гюешево (Македония), Златарево, Капитан Андреево, черноморските пристанища и летище София, каза шефът на пресцентъра на агенцията Руси Димитров.
Митническите бюра в страната също ще бъдат редуцирани след януари 2007 г., тъй като цялата търговия със страните от общността ще се следи от агенцията по приходите. В момента обработката на стоки и товари става на 102 бюра. Агенция "Митници" още не е определила кои от тях ще останат, но вероятно тези от типа на "Илиянци" може да бъдат закрити, казаха експерти.
Въпреки отдавна приетото законодателство ведомствата, отговорни да извършват контрола по границата, едва сега приключват с информационните системи, показа проучване на "Дневник". Министерството на земеделието трябва да подготви системата за администрация и контрол, която ще контролира изплащането на експортните субсидии. Агенция "Митници" ще трябва да допълва сегашната си информационна система БИМИС, която вече е свързана с тази на ЕС. Допълнителните настройки са свързани с новото задължение на митничарите - да събират акцизи.
Агенцията вече приема документите на заводите, които от лятото на тази година започнаха да се лицензират като акцизни складове. От 2007 г. данъкът върху акцизните стоки ще се събира не при продажбата, а при производството. Досега са лицензирани 109 такива склада, съобщиха от Агенция "Митници".
Националната агенция по приходите ще поеме изцяло събирането на данните за търговията със стоки от общността - Интрастат. Системата действа в ЕС от 1993 г. със създаването на общия пазар и замества митническите декларации, отчитали дотогава вноса и износа на стоки между държавите - членки на съюза. От 1 септември Интрастат започна да работи експериментално в България, съобщиха от НАП.
Всички компании, регистрирани по Закона за данъка върху добавената стойност, до 20 октомври тази година трябва да представят в агенцията декларации с прогнозните обеми на търговията, които очакват да извършат в рамките на Европейския съюз. Поотделно се декларират количествата за внос и за износ, които вече ще се наричат съответно "пристигания" и "изпращания". Декларации подават само производители и търговци, чийто размер на "изпращанията" за 2006 г. е надвишавал 150 хил. лв., а на "пристиганията" е бил над 75 хил. лв. Освен тези прагове се въвеждат още два вида, които са важни за отчитането на статистическата стойност на търговията. Под тези прагове фирмите не са задължени да декларират. Така изпращания под 6 млн. лв. и пристигания под 2 млн. лв. няма да се отчитат от статистиката, съобщиха експерти.
Компаниите трябва да поддържат и електронни дневници, в които да записват всяка реализирана сделка с държава от общността. Самите декларации също ще се подават по електронен път. Софтуерът ще бъде осигурен безплатно от агенцията по приходите. При липса на електронна система по изключение декларациите ще се подават в териториалните бюра на НАП. Данните ще бъдат конфиденциални.
Границите с Гърция и Румъния няма да паднат и пътуването между трите страни ще бъде с гранична проверка обратно на очакванията. "Приемането в съюза не означава и автоматично влизане в шенгенското пространство и вдигане на граничния контрол", обясни началникът на направление "Гранично контролно-пропускателни пунктове" към Гранична полиция Красимир Ванков. По неофициална информация присъединяването на България към Шенген ще стане 2-3 години след членството на страната в ЕС. Дотогава Европейската комисия ще продължи проверките, за да се убеди, че България гарантира добре сигурността по външните граници на съюза.
За да се отиде в Румъния през Дунав мост след 1 януари 2007 г., ще се спира не на два пункта, както е сега, а само на едно ГКПП, което ще е в Гюргево, обясни Ванков. На него ще бъдат разположени и румънските, и българските гранични власти. Документите ще бъдат обработвани на "едно гише". Предвидено е преминаването да става през три коридора - граждани на България, Румъния и ЕС, граждани на трети страни и товарни автомобили. Този модел ще бъде приложен и за другите ГКПП-та по границите със страните от ЕС. Засега българските граждани ще продължават да пътуват към Гърция и Румъния с международните паспорти, но се очаква след членството да може да се пътува и с лични карти. Гранична полиция ще запази досегашния режим по ГКПП, които ще бъдат външни за ЕС - по границите с Турция, Македония и Сърбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!