Астрономическата пролет ще настъпи у нас на 21 март в 01,21 ч. през нощта, съобщи д-р Таню Бонев - директор на Института по астрономия с Национална астрономическа лаборатория "Рожен" при БАН.
Тя започва с пролетното равноденствие - около 21 март в Северното полукълбо и около 23 септември в Южното.
Последният й ден настъпва с лятното слънцестоене - около 21 юни в Северното полукълбо и 21 декември в Южното полукълбо. Така пролетните месеци в Северното полукълбо са март, април и май, а в Южното - са септември, октомври и ноември.
У нас пролетта ще започне със значителна облачност.
Ще продължи да превалява слаб дъжд, над 1000 м надморска височина - слаб сняг, предимно в западната половина от страната.
След обяд от север-североизток ще започне спиране на валежите, разкъсване и намаление на облачността.
Ще духа умерен, в
източните райони до силен, североизточен вятър.
Минимални
температури между 1 и 6 градуса, максимални
между 5 и 10
градуса.
В София минималната температура ще е около 2 градуса, максимална - около 6.
В планините ще бъде облачно, по високите части - мъгливо. Ще
превалява слаб сняг. Ще духа силен североизточен вятър.
Минималната температура в районите с надморска височина 1200 м около ще е минус 1 градус, на 2000 м - около минус 6 градуса, максималната - на 1200 м ще е около 1 градус, а на 2000 около - минус 2 градуса.
Във вторник и сряда ще е хладно, без съществени валежи.
Облачността ще се разкъсва, ще бъде променлива. Минималните температури ще се понижат още, но дневните ще започнат да се повишават. Вятърът ще се завърта към северозапад-запад, след временно отслабване през първия ден, през втория отново ще се усили до умерен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!