С офийският градски съд оправда лидера на "Атака" Волен Сидеров по повдигнатото обвинение за подбудителство към лъжесвидетелство след инцидента на магистрала "Тракия" през 2006 г.
След края на съдебното заседание Сидеров обяви, че е доволен от решението. То показало, че съдебната система може да бъде и обективна.
По думите му присъдата е обективна и е свалила едно недоказано, недействително и необосновано обвинение, което е било скалъпено от начало докрай.
"Но целия този тормоз, който преживяхме аз и съпругата ми остава. Той не може да бъде заличен и аз мисля, че това беше един много тежък удар срещу нас, от който обаче ние излизаме по-силни, защото вече наистина нищо не може да ни уплаши", каза още Сидеров.
Той бе категоричен, че основен поддръжник на това дело срещу него е бил бившият вътрешен министър Румен Петков.
На излизане от Съдебната палата Сидеров беше посрещнат от около 30 привърженици на партията, които скандираха: "Волен", "Атака" и "Победа".
Прокуратурата поиска до шест месеца условно лишаване от свобода с три години изпитателен срок за Сидеров по обвинението за лъжесвидетелстване. По второто обвинение - за опит за укриване на хулигански действия при същия инцидент, прокуратурата също поиска шест месеца лишаване от свобода с три години изпитателен срок.
За същите две обвинения срещу съпругата му Капка Сидерова, прокуратурата поиска оправдателна присъда поради липса на доказателства.
Защитникът на двамата - адвокат Явор Нотев, пледира за оправдателни присъди и за двамата поради неясноти в обвинителния акт.
На делото срещу Волен и Капка Сидерови бе даден ход през май т.г. Двамата бяха обвинени в подбуждане към лъжесвидетелстване за пътния инцидент на автомагистрала "Тракия" на 7 април 2006 г.
Тогава автомобилът, в който пътувал лидерът на "Атака" се блъсна в колата на Явор Доков.
След инцидента Сидеров заяви, че колата е била управлявана от тогавашния му заместник в партията Павел Чернев, който първо потвърди, а после се отрече от показанията си, че управлявал колата.
В хода на делото Сидерови разказаха, че не са принуждавали Павел Чернев да лъжесвидетелства. Сидеров твърдеше, че приел катастрофата през 2006 г. като опит за покушение срещу него.
Според лидера на "Атака" след инцидента той и Павел Чернев се срещнали с тогавашния зам.-министър на МВР Камен Пенков. Пред него Чернев излъгал, че той е шофирал колата, а не Любомир Бакърджиев, както се оказа впоследствие. Сидеров само си замълчал за лъжесвидетелството.
На 22 юни 2006 г. парламентът свали имунитета на Сидеров по искане на главния прокурор Борис Велчев за умишлено подбуждане към лъжесвидетелстване на Павел Чернев и за укриване участието на личния си шофьор и гард в инцидента на магистрала "Тракия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!