Б ългария отново влезе в черен списък. Този път обаче той не е за софтуерно пиратство, а за рециклиране на стари електроуреди.
Списъкът е изготвен от редица големи производители на електроника и водещи природозащитни организации в света и критикува 11 страни - членки на Европейския съюз, за начина, по който са въвели в своите законодателства европейските регулации за рециклиране на електроника.
Поводът за недоволството на електронните гиганти е Директивата WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment). Тя прави всички производители и вносители на електроуреди отговорни за събирането и рециклирането на старото оборудване, изхвърлено от домакинства и офиси.
Според становището на водещите електронни производители обаче България, както и Великобритания, Дания, Естония, Финландия, Франция, Гърция, Латвия, Португалия, Словения и Испания са "пропуснали" да включат в националните си законодателства стимул за производителите да проектират продуктите си така, че да са по-лесни за рециклиране.
Това е едно от основните изисквания на Директивата WEEE и затова компаниите, подписали общото становище, искат от Европейската комисия (ЕК) да осъди тези страни и да ги накара да спазват европейското законодателство.
В България Директивата WEEE е транспонирана в наредбата за изискванията за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване.
Недоглеждане с умисъл?
Общото становище е подписано от компании като Dell, Electrolux, Hewlett-Packard, Nokia, Samsung, Sony, Motorola, както и от екологични организации като Friends of Earth и Greenpeace и обвинява 11-те страни за това, че не са успели да транспонират правилно член 8.2 от директивата.
Този член кара производителите и вносителите на електроуреди да носят финансова отговорност за продуктите, които те лично са пуснали на пазара. Това означава, че ако те проектират стоките си така, че да са по-лесни за рециклиране, те може да получат финансови облаги от по-ниската им цена за оползотворяване, след като продуктите бъдат изхвърлени.
Системата за събиране и рециклиране на електроуреди в България дава три възможности на производителите и вносителите да се погрижат за отпадъците от стоката си - като плащат продуктова такса на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да поеме задълженията им, като си ги рециклират сами или като учредят помежду си организация за оползотворяване и така колективно събират и преработват боклуците.
Последният начин обаче се оказва най-евтин за компаниите и затова в България огромната част от тях членуват в такава организация. А това означава, че фирмите не могат да са отговорни само за продуктите от своята марка.
Основното безпокойство на гигантите в електрониката е, че един производител в България може да се окаже, че не събира и рециклира непременно електроуреди, които той сам е пуснал на пазара, и така за него няма стимул да прави продуктите си по-лесни за преработка.
Затова и големисте компании в този бранш, които искат да проектират стоките си по този начин и така да получат конкурентно предимство, се страхуват, че от облагите от подобен "екодизайн" ще се възползват главно техни конкуренти, които не инвестират в подобряване на продуктите си.
Според експерти от бранша това е голяма пречка и за аутсорсване на производството на много от компаниите в този бранш в България.
Българските недомислици
Според сегашната нормативна уредба производителите и вносителите на електроуреди в България, които членуват в организация за оползотворяване, заплащат лицензионна такса на организацията за всеки от уредите си, който трябва да се рециклира.
Тази такса обаче се изчислява на килограм, което според представители на този отрасъл е парадоксално.
"Начинът за изчисление на това колко трябва да се рециклира в момента е грешен. Според него една неонова крушка, която има вредни газове в себе си, и е много по-трудна за рециклиране, но тежи няколко грама, дава нищожен принос за изпълнението на целите, поставени на компаниите", казва Евгени Иванов, изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Според него това искане на големите производители на електроника България да бъде осъдена не е изненада. По думите на Иванов най-вероятно ЕК не само ще съди България, но и ще и наложи глоба от няколко десетки милиона евро за неизпълнение на Директивата WEEE.
Според Галина Чернаева, управител на "Екобултех", единствената организация за оползотворяване на електроуреди в страната, обаче едва ли е възможно ЕК да осъди България, защото страната не е длъжна да транспонира изцяло директивата "дума по дума".
Игра на монополи
Според представители от бранша положението в България е още по-тежко, отколкото в другите 10 страни от черния списък. Това е така, защото в страната има и фактически монопол на една организация за оползотворяване - "Екобултех", което също е в разрез с изискванията на директивата.
Въпреки че от над половин година екоминистърът Джевдет Чакъров обещава, че ще даде лицензи и на другите пет организации, които са подали документи, това все още не се е случило.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!