Нейният пряк конкурент - лявата Републиканската народна партия (РНП), успя да събере едва 19%, съобщава Би Би Си. Лидерът на левицата Дениз Байкал обяви, че е разочарован от представянето на партията си и ще се отдаде на опозиционна дейност, допълва "Ройтерс". Левицата ще бъде единствената опозиция в новия меджлис, тъй като никоя друга партия не успя да премине 10-процентната бариера за влизане в парламента.
Премиерът Бюлент Еджевит призна поражението и заяви, че не би се учудил, ако неговата Демократична лява партия получи едва 1-2% и остане извън парламента, както сочет първите резултати. Еджевит нарече решението за насрочване на парламентарни избори в този момент "практическо самоубийство", предаде "Ройтерс". Според него победителите може да застрашат светския характер на власття в Турция.
Вицепремиерът и председател на Партията на националистическото движение Девлет Бахчели заяви, че поема изцяло отговорността за изборното поражение на партията си. От останалите водеи формации с най-големи шансове да мине 10-процентния праг преди обявяването на окончателните резултати бе Партията на верния път на Тансу Чилер, а останалите 14 партии останаха далеч под прага за влизане в меджлиса.
Изборите в Турция се проведоха предсрочно заради противоречия между членовете на кабинета и лидерите от управляващата коалиция, довели до разпад на правителството и парламентарното мнозинство, както и поради разклатеното здраве на застаряващия премиер Еджевит.
ПСР, от своя страна, изгради своята предизборна кампания върху призивите за политическо съгласие и стабилност, като обеща преодоляване на последствията от кризата, в която в момента се намира страната.
Въпреки безапелационната победа лидерът на партията Реджеб Ердоган обаче може и да не оглави кабинета. Генералният прокурор на Турция се опита да забрани участието му в изборите с мотив, че в миналото политикът бе признаван за виновен в подтикване към религиозни конфликти. Ердоган обаче не желае да се откаже от лидерския пост в партията си. Въпросът за законността на неговото участие в изборите ще бъде разглеждано скоро от Конституционния съд. Според турската конституция президентът номинира министър-председателя и по традиция това е лидерът на партията, победила в изборите. Ердоган обаче има съдебна забрана от края на 90-те години да заема постове в парламента и правителството.
Самата партия твърди, че напълно е скъсала връзките с ислямистките движения и обещава да води прозападна политика. От своя страна Ердоган също декларира, че ПСР ще се придържа към светските принципи на турската конституция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!